Brytyjczycy przykład dali Projektowany w systemie PPP szpital w Coventry

W brytyjskich umowach PPP można zastrzec, kiedy mają zniknąć liście z podjazdów lub po ilu dzwonkach należy odebrać telefon w przychodni...

Brak personelu, wielomiesięczne kolejki pacjentów oczekujących na wiele zabiegów, przestarzała infrastruktura przychodni i szpitali, budynki w opłakanym stanie, brud. Czy to fragment opisu NIK pracy polskich placówek służby zdrowia? Nie, takie były odczucia brytyjskich pacjentów jeszcze w połowie lat 90. ubiegłego stulecia. Publiczna debata nad sposobami poprawy sytuacji zbiegła się ze zmianą lokatora przy Downing Street. Zreformowanie służby zdrowia obiecał Anthony Blair, obejmując w 1997 roku tekę premiera.

Ponieważ budżet publiczny nie był w stanie sfinansować szybko potrzebnych inwestycji, sięgnięto po daleko idącą współpracę sektora publicznego z prywatnym. Nawet nie w oparciu o specjalną umowę, lecz istniejące przepisy Prawa handlowego.

Przecięcie węzła

Przez pierwsze dwa lata kontrakty partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) zawierano dość przypadkowo - tam gdzie presja na zmiany była bardzo silna i gdzie lokalne władze potrafiły przezwyciężyć obawy przed dopuszczeniem prywatnych podmiotów do środków publicznych.

Zaczynano od prostych umów, zakładających udział zewnętrznego inwestora w budowie i utrzymaniu przez określony czas placówek medycznych. W niektórych umowach rozszerzano zakres podmiotu prywatnego o usługi niekliniczne - żywienie, sprzątanie, pranie, informatyzację.

Zawarto też pierwsze umowy quasi-kliniczne na zakup i konserwację urządzeń medycznych, usługi farmaceutyczne i badania histopatologiczne.

Zebrane doświadczenia doprowadziły do ujęcia w ramy programu PPP. Przybrał on wkrótce dwie zinstytucjonalizowane formy.

Windą do sukcesu

Analizy ministerialne wykazywały, że pacjenci korzystający z państwowej służby zdrowia (NHS) w ponad 90% przypadków stykają się z nią na poziomie lekarzy pierwszego kontaktu i podstawowej opieki medycznej. Dlatego na poprawie ich funkcjonowania skupiły się działania rządu. W efekcie powstał w 2001 roku program LIFT (Local Improvement Finance Trust), którego założeniem było stworzenie jednolitych modeli umów PPP w celu sfinansowania inwestycji, a następnie budowy lub modernizacji standardowo wyposażonych placówek POZ.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH