Brytyjczycy przetarli szlak

W żadnym sektorze nie ma jednego, uniwersalnego wzorca partnerstwa publiczno-prywatnego. Również w ochronie zdrowia każdy kraj wypracowuje własny model PPP, zależny od wielu specyficznych uwarunkowań, przede wszystkim systemu finansowania świadczeń, organizacji publicznego płatnika, liczby i miejsca w systemie innych ubezpieczycieli itp.

Dlatego uznaliśmy, że nasz raport o PPP w opiece zdrowotnej rozpoczniemy od międzynarodowego przeglądu przedsięwzięć w tej formule. - Wprawdzie stosowanie modelu PPP w ochronie zdrowia zaczęło się w 1997 roku w Wielkiej Brytanii, jednak zdecydowana większość tego typu przedsięwzięć realizowana jest od dłuższego już czasu w innych krajach - mówi Marzena Rytel z firmy doradczej PwC, od wielu lat doradzającej przy projektach PPP.

Liderzy i szwedzki gigant

Pierwszym i zasadniczym powodem sięgnięcia po narzędzia partnerstwa publiczno-prywatnego w brytyjskiej ochronie zdrowia był nie tyle stan infrastruktury oraz niedobór środków inwestycyjnych, co konieczność skrócenia kolejek do specjalistów, czyli poprawa dostępności, a także jakości usług medycznych. Jeden z dwóch największych programów PPP realizowanych w Wielkiej Brytanii to LIFT (Local Improvement Finance Trust) - program wspólnych inwestycji sektora publicznego i prywatnego, którego głównym celem jest budowa lub odnowienie placówek podstawowej opieki zdrowotnej. W Wielkiej Brytanii zawierane są również umowy PPP na wybudowanie lub modernizację i prowadzenie (facility management) szpitali. Umowy te nie obejmują świadczenia usług medycznych. - Warto zaznaczyć, że ostatnio rynek PPP w Wielkiej Brytanii nieco spowolnił we wszystkich sektorach, nie tylko w ochronie zdrowia. Obecnie model partnerstwa publiczno-prywatnego najbardziej się rozwija m.in. w Hiszpanii, Portugalii i Turcji. We Francji realizowany jest program PPP "L’hôpital 2010". W tych krajach, podobnie jak w Polsce, decydującym czynnikiem sprzyjającym wdrażaniu kolejnych projektów partnerskich jest wymagający znacznych inwestycji stan infrastruktury w lecznictwie szpitalnym - stwierdza Marzena Rytel. - Choć Wielka Brytania nadal pozostaje liderem pod względem wykorzystania modelu PPP, z roku na rok wzrasta też liczba takich projektów realizowanych przez inne kraje Europy Zachodniej. Wielka Brytania zajmuje pierwsze miejsce, biorąc pod uwagę liczbę transakcji zawartych w 2010 roku, natomiast jeśli chodzi o całkowitą wartość projektów, pierwsze miejsce przypada Hiszpanii (zob. wykresy - red.) - informuje Lilianna Bogusz z działu doradztwa biznesowego PwC. Według danych analizowanych przez PwC, w 2010 roku duże projekty PPP (o wartości powyżej 500 mln EUR) stanowiły 9% wszystkich tego typu projektów w Europie, przy czym najwięcej zrealizowano w Portugalii i Hiszpanii. Największy projekt PPP w ochronie zdrowia to 800-łóżkowy szpital uniwersytecki Karolinska Solna Hospital w Sztokholmie; wartość transakcji to prawie 1 miliard EUR.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH