Brexit: nie będzie masowego powrotu polskich lekarzy i pielęgniarek z Wysp

23 czerwca br. w referendum 51,9% Brytyjczyków opowiedziało się za wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. - Wola ludu jest instrukcją, która musi być respektowana - skomentował wyniki brytyjski premier David Cameron. Czy Brexit spowoduje, że do Polski będą wracać m.in. nasi lekarze? Nic na to nie wskazuje.

Zdaniem dr. Macieja Hamankiewicza, prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej, Brexit nie będzie miał istotnego wpływu na nasz system ochrony zdrowia, a także na pracujący na Wyspach polski personel medyczny. Choć, jak zastrzega, dzisiaj nic „na pewno” jeszcze nie można powiedzieć.

Nasza ochrona zdrowia tego nie odczuje

- Pamiętajmy, że wielu lekarzy, którzy tam wyjechali, ma już obywatelstwo brytyjskie, karty stałego pobytu. Przecież Wielka Brytania wcale nie powiedziała, że wszyscy, którzy tam pracują, zostaną pozbawieni pracy. Zwłaszcza że polski personel medyczny - lekarze, pielęgniarki, opiekunki medyczne - jest bardzo mocnym punktem w brytyjskiej ochronie zdrowia - zaznacza Maciej Hamankiewicz.

- Liczenie na to, że Brexit spowoduje powrót z Wysp lekarzy, pielęgniarek i opiekunów ludzi chorych jest przedwczesne. Sytuacja tam będzie zbliżona do tej, jaka jest w Norwegii i Szwajcarii, które nie są członkami Unii Europejskiej, a również pracuje tam wiele osób z Polski - zaznacza.

Dodaj e , że być może Brexi t spowoduje trudniejszy dostęp do rynku pracy w Wiel kiej Brytanii dla osób, k tóre jeszcze nie wyjechał y. - To może mieć miejsce, a le biorąc pod uwagę zapotrzebowanie na usługi medyczne w tym kraju, to śmiem twierdzić, że prawdopodobnie nic takiego się nie stanie - mówi prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

- Czy osłabienie złotówki będzie miało wpływ na nasz rynek ochrony zdrowia? Nie jestem finansistą, ale przejściowo zapewne tak się stanie - dodaje.

- W mojej ocenie Wielka Brytania tuzem gospodarczym nie jest, nasza gospodarka jest ściśle związana z Niemcami. Gdyby to one opuszczały UE, byłby to dla Polski dramat. Moim zdaniem w dłuższej perspektywie straty poniesie nie złotówka, a funt - stwierdza Maciej Hamankiewicz.

Niedobór kadry medycznej

Również w opinii Jarosława Fedorowskiego, prezesa Polskiej Federacji Szpitali i członka Prezydium Europejskiej Federacji Szpitali HOPE, który pracował w przeszłości jako lekarz w Wielkiej Brytanii, decyzja Brytyjczyków o wyjściu z Unii Europejskiej nie będzie miała większego wpływu na polską ochronę zdrowia.

- Czy Brexit spowoduje powrót jakiejś części pracujących na Wyspach naszych pielęgniarek i lekarzy? Sądzę, że żadnych zmian nie będzie, tym bardziej nagłych, co zresztą zapowiedział dzisiaj (24 czerwca - red.) premier Cameron - zaznacza Jarosław Fedorowski,

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH