Polacy z ADHD uzależniają się od środków psychoaktywnych 3-8 razy częściej niż osoby zdrowe. Dane te nie odbiegają od wskaźników światowych.

Badania dotyczące przyczyn uzależnień osób z ADHD, prowadzone przez prof. Tomasza Wolańczyka, szefa Kliniki Leczenia ADHD dla Dzieci i Młodzieży w Szpitalu Dziecięcym w Warszawie, ujawniły, że osobom z ADHD używki pozwalają poczuć się normalnie.
Oznacza to, że choroba ta jest znaczącym czynnikiem ryzyka uzależnień. Okazało się także, że w porównaniu z dziećmi z innych krajów nie ma w Polsce dostatecznie dobrej i fachowej wczesnej diagnozy ADHD.
Prowadzone przez prof. Wolańczyka badania to pierwsze i jedyne w Europie, poza Skandynawią, które tak dokładnie poruszają problem uzależnień u ludzi cierpiących na ADHD (zespół nadpobudliwości ruchowej). Eksperymentem objęto wszystkie ośrodki leczenia odwykowego dla dzieci i młodzieży w Polsce.
Grupa badawcza wyniosła 132 osoby w wieku 14-17 lat.

Negatywny przekaz

- Nie każdy potrafi zrozumieć, że zwykłe życie jest dla osoby z ADHD niezwykle męczące. Np. aby się ubrać, musi ona włożyć tyle wysiłku, jakby jechała na wakacje... Wkłada mnóstwo pracy, aby wszystkie czynności związane z ubieraniem zapamiętać - tłumaczy prof.
Tomasz Wolańczyk.
Ludzie z ADHD są impulsywni, nadruchliwi, nieuważni, co w medycynie nazywa się deficytem hamowania.
Konsekwencją jest to, że osoby te podejmują działania bez przewidywania ich następstw.
- Co słyszy dziecko z ADHD w swoim życiu? "Uspokój się, przestań"...
Same negatywne informacje - mówi profesor Wolańczyk. - W efekcie daje to poczucie niskiej wartości i odrzucenia w społeczeństwie.
Otrzymywanie tzw. negatywnego przekazu u osób z ADHD sprawia, że znacznie łatwiej im sięgnąć, szczególnie w młodym wieku, po substancje uzależniające.
Stąd skłonności do eksperymentowania z narkotykami, alkoholem, nikotyną, kofeiną.
- Uczucie luzu po narkotykach jest dla ludzi z ADHD wartościowe, gdyż bardzo rzadko mają szansę poczuć się dobrze - tłumaczy prof. Tomasz Wolańczyk. - Młody człowiek z ADHD żyje w ciągłym napięciu. A to czegoś zapomni, a to się spóźnia. Substancje odurzające sprawiają, że taka osoba czuje jak zdrowy człowiek, jest odstresowana i wyluzowana.
Jak wykazują badania prowadzone przez profesora, osoby z ADHD uzależniają się od 3 do 8 razy częściej niż osoby zdrowe (dane nie odbiegają od wskaźników światowych).

Żeby się wyciszyć

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH