Brakuje systemowej kontroli grup ryzyka

Prof . Zofia Zwolska , Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie

Szacuje się, że na Mazowszu10% chorych na gruźlicę to właśnie bezdomni. W rzeczywistości liczba chorych z pewnością jest większa niż wskazują statystyki, ponieważ spory odsetek zarażonych pozostaje niezdiagnozowany.

Jaki odsetek populacji osób bezdomnych cierpi w Polsce z powodu chorób zakaźnych? Niestety, problem ten nie jest dobrze rozpoznany, bo nie prowadzi się odpowiednich badań. Wynika to m.in. z trudności w dotarciu do takich osób, dlatego dziś - oceniając skalę zjawiska - możemy posiłkować się jedynie materiałem zebranym np. w ośrodkach dla bezdomnych oraz badaniami prowadzonymi w innych krajach. Oczywiście nie oddają one pełnego obrazu. Na tej podstawie oraz uwzględniając styl życia takich osób i warunki, w jakich przebywają, można jednak stwierdzić, że odpowiadają oni za większość transmisji chorób zakaźnych.

Kolejny problem to fakt, że nawet, jeśli taki chory trafi do placówki ochrony zdrowia, gdzie choroba zostanie wykryta, to często nie podejmuje leczenia lub je przerywa, bo jest długotrwałe i uciążliwe. Terapia w przypadku gruźlicy powinna trwać co najmniej 180 dni, przy czym pobyt w szpitalnej izolacji - nie krócej niż 30. Jeśli do szpitala trafia pacjent z zaawansowaną chorobą, leczenie szpitalne może się przedłużyć nawet do 90 dni.

Największy problem w zwalczaniu gruźlicy stanowią pacjenci wypisujący się ze szpitala na własne życzenie lub niestosujący się do zaleceń leczenia farmakologicznego.

To właśnie u takich osób często dochodzi do uruchomienia mechanizmów lekoopornych.

Ustawa o chorobach zakaźnych daje prawo do zastosowania przymusu leczenia w takich przypadkach, w praktyce jednak jest to trudne do wyegzekwowania.

Szczególnie w grupie osób nieposiadających stałego miejsca zamieszkania. Bez systemowej kontroli grup ryzyka i zakażeń inwazyjnych walka z chorobami zakaźnymi jest niezwykle trudna.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH