W związku ze zbliżającym się - nadal prawnie obowiązującym - tegorocznym terminem przejścia placówek medycznych na funkcjonowanie wyłącznie w oparciu o elektroniczną dokumentację medyczną (EDM), rozgorzała dyskusja, czy przekładanie tego terminu jest koniecznie.

Dyskusja ta nabiera ciekawego wymiaru zwłaszcza w kontekście wypowiedzi niektórych dyrektorów, zapewniających, że placówki medyczne przez nich kierowane są już w pełni przygotowane do pracy w nowych warunkach prawnych, organizacyjnych oraz rzecz jasna technologicznych, które narzucają zapisy wchodzącej w życie 1 sierpnia bieżącego roku ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia z dnia 28 kwietnia 2011 roku. Czy ten optymizm jest uzasadniony?

Wdrożenie i co dalej?

Istotnie, obecnie mamy w kraju szpitale i inne podmioty lecznicze - zarówno publiczne, jak i prywatne - które doskonale spełniają ustawowe wymagania. Posiadają wdrożone nowoczesne systemy, zakupiony sprzęt i przeszkolony personel - stąd, jak się wydaje - ich niechęć do jakichkolwiek zmian terminów, które mogą być odebrane wręcz jako kara za sprawne przeprowadzenie zmian i przygotowanie się do nowych warunków.

Niestety, w tym przypadku zapał nie jest wskazany, a wszelkie deklaracje "pełnej gotowości" do wejścia w życie nowych obowiązków, wydają się formułowane mocno na wyrost.

Zapisy ustawowe nie dotyczą bowiem tylko kwestii inwestycji technologicznych. Kolejną ważną, jeśli nie najważniejszą zmianą jest wprowadzenie - zbudowanej przez Centrum Systemów Informatycznych Ochrony Zdrowia - ogólnopolskiej platformy, której zadaniem będzie połączenie każdej placówki medycznej w kraju w jeden wielki system zdolny przekazywać informacje między wszystkimi organizacjami włączonymi w jego struktury.

Chodzi o Elektroniczną Platformę Gromadzenia, Analizy i Udostępniania Informacji o Zdarzeniach Medycznych (w skrócie "Platforma P1").

Wszystkie krajowe jednostki ochrony zdrowia, które wdrożą - bądź już wdrożyły - systemy realizujące elektroniczną dokumentację medyczną, muszą te systemy zintegrować właśnie z Platformą P1 i jej podsystemami: eReceptą, eSkierowaniem oraz eZleceniem.

O ile Ministerstwo Zdrowia deklaruje gotowość technologiczną do przeprowadzenia takich operacji, o tyle stan przygotowań legislacyjnych pozostawia wiele do życzenia. Brakuje dokładnych zapisów prawnych w postaci rozporządzeń wykonawczych regulujących funkcjonowanie systemów przygotowanych przez resort.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH