Rok 2014 to w farmacji okres niespełnionych oczekiwań. Język angielski rozróżnia słowo "polityka" jako proces podejmowania decyzji - "politics", w odróżnieniu od planu działania - "policy". Wydaje się, że w przypadku Ministerstwa Zdrowia nie ma ani jednego, ani drugiego.

Od wielu lat problemem jest to, że nie mamy polityki lekowej państwa. Zdaniem obecnej ekipy urzędującej w resorcie zdrowia taki dokument nie jest potrzebny, ponieważ jest ustawa refundacyjna - stwierdził Paweł Sztwiertnia, dyrektor Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych Infarma, podczas październikowego X Forum Rynku Zdrowia.

W trakcie tego spotkania padło również pytanie, czy jedynym celem działania resortu i ustawy refundacyjnej jest generowanie oszczędności?

Konsultanci pod lupą

Ten rok powinien być czasem dyskusji nad sprawozdaniem z wykonania ustawy wraz z oceną skutków jej działania, które miało powstać po upływie dwóch lat od wejścia w życie ustawy refundacyjnej. Jednak resort zdrowia takiego raportu nie przygotował. Powstały za to analizy i sprawozdania innych uczestników rynku farmaceutycznego. Z tych prac wynika, że był to kolejny rok oszczędności dla budżetu oraz wzrostu wydatków na leki ponoszonych przez pacjentów.

W tym roku ponownie także pojawiła się kwestia uregulowania relacji przedstawicieli środowiska medycznego z firmami farmaceutycznymi. W obliczu narastających wątpliwości natury etycznej, branża postanowiła samoograniczyć się i ogłosiła nowelizację Kodeksu Dobrych Praktyk Przemysłu Farmaceutycznego. Zgodnie z wytycznymi, firmy zrzeszone w Infarmie wprowadziły zasadę limitu 200 zł brutto na posiłek na osobę oraz możliwość przekazania przedmiotu, którego wartość nie przekracza 100 zł brutto.

Resort zdrowia postanowił iść krok dalej i po wakacjach weszła w życie nowelizacja ustawy o konsultantach medycznych. Zgodnie z nowymi przepisami konsultanci są zobowiązani do podania informacji o wszystkich korzyściach powyżej 380 zł, które nie są bezpośrednio związane z pełnieniem funkcji konsultanta. Ich oświadczenia będzie kontrolować Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Wprowadzenie oświadczeń, według Ministerstwa Zdrowia, ma zapobiec konfliktowi interesów i korumpowaniu lekarzy przez firmy farmaceutyczne. Termin składania oświadczeń mija 11 grudnia br. W efekcie tej regulacji konsultanci dość licznie zaczęli rezygnować ze swoich funkcji. Jeśli jeszcze tego nie zrobili, a oświadczenia nie złożą, automatycznie stracą stanowisko.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH