Brakuje kluczowej decyzji

Wiem, że uczestnicy Forum czekali na minister Ewę Kopacz, ale harmonogram prac w tym tygodniu zmieniał się z godziny na godzinę - mówił podczas inauguracji VI Forum Rynku Zdrowia (27-28 października 2010 r.) wicemister zdrowia Jakub Szulc.

- Ostatecznie zapadła decyzja, że pierwsze czytanie w Sejmie dziewięciu projektów ustaw zdrowotnych przyjętych przez Radę Ministrów odbędzie się jednak w środę (pierwszego dnia Forum - red.), a nie - jak planowano wcześniej - w czwartek. Stąd ta zmiana.

Mimo gorącego, "zdrowotnego" dnia w Sejmie, w sesji głównej VI Forum udział wzięli m.in. posłowie z sejmowej Komisji Zdrowia: Beata Małecka-Libera, Bolesław Piecha i Andrzej Sośnierz.

Trudne 12 miesięcy

Jakub Szulc podsumował w inauguracyjnym wystąpieniu 12 miesięcy, które upłynęły od października 2009 r., tj. od poprzedniego, V Forum Rynku Zdrowia.

Zwrócił przy tym uwagę, że ten czas trzeba rozpatrywać nie tylko pod kątem zmian systemowych, ale także istotnych wydarzeń, które niekoniecznie dobrze wpłynęły na organizację pracy resortu zdrowia.

- Podczas ubiegłorocznego Forum Rynku Zdrowia mieliśmy do czynienia z widmem grypy A/H1N1. WHO ogłosiła już wówczas szósty stopień pandemii.

Okazało się, że działania te zostały wprawdzie podjęte na wyrost, ale nie zmienia to faktu, że resort zdrowia miał co robić. Na problem grypy nałożyły się pod koniec roku dyskusje o podziale środków. Te rozmowy nigdy nie należały do łatwych, a w dobie kryzysu szczególnie - zaznaczył wiceminister zdrowia.

Jednocześnie zwrócił uwagę, że rok 2010 nie był finansowo znacząco lepszy od roku 2009, ale udało się utrzymać wzrost środków netto w NFZ rok do roku i wszystko wskazuje na to, że w roku 2011 ta tendencja zostanie utrzymana i będą dodatkowe środki do podziału.

- Kolejne wydarzenia, które mocno zaangażowały resort zdrowia, to katastrofa smoleńska, a następnie powódź i konieczność zapewnienia bezpieczeństwa sanitarnego. Mimo to udało się zrobić kilka rzeczy, że wspomnę tylko o standardzie okołoporodowym, zakupie sprzętu dla kardiologicznych szpitali dziecięcych czy zabezpieczeniu frakcjonowania osocza w Polsce - wymieniał Jakub Szulc.

- Wspomniane już, zaplanowane na środę (27 października) obrady Sejmu nad pakietem ustaw zdrowotnych są natomiast realizacją wcześniejszych zapowiedzi resortu zdrowia. To rozwiązania, które w istotny sposób zmieniają organizację ochrony zdrowia w Polsce - np. ustawa o działalności leczniczej - lub umożliwiają skuteczną realizację projektów informatycznych.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH