W krajach UE dochodzi każdego roku do 1,2 mln zakłuć igłami zdarzających się pracownikom służby zdrowia. Tymczasem po sześciu miesiącach od wejścia w życie dyrektywy 32/2010/ UE, dotyczącej zapobiegania zranieniom ostrymi narzędziami w ochronie zdrowia, okazuje się, że jej przepisy nie zostały w pełni wdrożone w żadnym z państw członkowskich.

Zebrani na IV Szczycie European Biosafety Network w Warszawie (2 grudnia 2013 r.) przedstawiciele: Komisji Europejskiej, polskiego parlamentu, stowarzyszeń pielęgniarskich i europejskich państw członkowskich Europejskiej Sieci Bezpieczeństwa Biologicznego, zwracali uwagę, że wciąż brak jest wyraźnych działań prowadzących do zwiększenia bezpieczeństwa pracy w placówkach medycznych.

Komisja zainterweniuje?

Problemem pozostaje m.in. dostęp do bezpiecznego sprzętu, brakuje oceny ryzyka związanego z danym stanowiskiem pracy, a poziom wiedzy pracowników o zagrożeniach związanych z pracą w placówkach ochrony zdrowia wciąż jest niezadowalający.

Francisco Alvarez z Komisji Europejskiej podkreślał, że w efekcie należy uznać, że implementacja przepisów dyrektywy jest obecnie na poziomie minimalnym. Jak zaznaczał, świadomość tego, że inwestycja w bezpieczne warunki pracy szybko się zwraca, jest obecnie mała zarówno u decydentów, pracodawców, jak i samych pracowników.

Z wdrożeniem do porządku prawnego Dyrektywy 2010/32/EU najlepiej poradziły sobie Niemcy i Holandia, ale są takie kraje, gdzie praktycznie w ogóle nie doszło do transpozycji w tym zakresie. Co, jak podkreślali eksperci, może się dla tych państw skończyć interwencją KE.

Przy wdrażaniu przepisów do danego prawodawstwa najczęściej pomijano kwestie związane z sankcjami za naruszenie przepisów dyrektywy.

Maximo Gonzalez Jurado z Europejskiej Sieci Bezpieczeństwa Biologicznego podkreślał, że bez odpowiedniego systemu kar nie uda się zmobilizować placówki do przestrzegania postanowień dyrektywy.

W Polsce implementacja przepisów Dyrektywy 2010/32/EU do prawa krajowego została przeprowadzona przez rozporządzenie ministra zdrowia ws. bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu prac związanych z narażeniem na zranienie ostrymi narzędziami używanymi przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych.

Na jego mocy pracodawcy zostali zobligowani do stosowania wszelkich dostępnych środków prowadzących do eliminacji zranień ostrymi narzędziami wśród pracowników, w tym do zapewnienia dostępu do sprzętu ze specjalnymi zabezpieczeniami.

Obowiązek pracodawcy

Dodatkowo pracodawca jest zobowiązany do przeprowadzania oceny ryzyka nie rzadziej niż raz na dwa lata, w której musi uwzględniać ocenę dostępności personelu do rozwiązań chroniących przed zranieniem.

W opinii Doroty Kilańskiej z Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego, ministerialne rozporządzenie jednak nie wpłynęło w sposób realny na poprawę bezpieczeństwa pracy w placówkach ochrony zdrowia. Mamy nadal problem z egzekucją zawartych w nim przepisów. Szacuje się, że przepisy dyrektywy dotyczą ok. 8 mln pracowników, a 70% tej liczby to pielęgniarki.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH