Brak działań generuje koszty

Profilaktyka, dobre leczenie i edukacja to klucz do walki z cukrzycą. Eksperci podczas sesji "Diabetologia w Polsce - dziś i jutro" w trakcie X Forum Rynku Zdrowia byli zgodni, że jeśli nie zaczniemy walczyć z otyłością wśród dzieci, refundować nowoczesnego leczenia i dobrze edukować diabetyków, leczenie cukrzycy będzie coraz bardziej obciążać finansowo system ochrony zdrowia.

Wzrastająca liczba chorych i rozwijane przez nich powikłania spowodują ogromne koszty społeczne i finansowe. Jak tłumaczył dr Krzysztof Chlebus z I Katedry i Kliniki Kardiologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, były wiceminister zdrowia, jeden z twórców raportu "Cukrzyca, ukryta pandemia 2014" przygotowanego przez GUMed i firmę Novo Nordisk, powinniśmy mieć rzetelne informacje na temat skutków kosztowych cukrzycy dla systemu ochrony zdrowia.

- Nie tylko o tym, ile płatnik publiczny wydaje bezpośrednio na leczenie pacjenta. W raporcie pochyliliśmy się też nad skutkami choroby, tak jak to pokazuje epidemiologia, głównie nad powikłaniami sercowo-naczyniowymi. Jeśli mówimy o skali występowania cukrzycy w Polsce, to choruje na nią ok. 3 mln osób, z czego w statystykach NFZ figuruje tylko ok. 1,8 mln osób. Możemy domniemywać, że ok. 1,5 mln osób nie wie o swojej chorobie i nie jest leczonych - mówił dr Chlebus.

Koszty zaniechania

Wskazywał też, że w raporcie zaprezentowano koszty bezpośrednie i pośrednie, jakie niesie ze sobą cukrzyca.

- Nie sposób podejmować decyzji refundacyjnych, czy zmieniać podejście do walki z chorobą w aspekcie populacyjnym lub systemowym bez brania pod uwagę szerszego spektrum konsekwencji działań. Mówimy o kosztach powyżej 7 mld zł i jest to minimalny koszt cukrzycy, ponieważ jeśli dodamy koszty utraty możliwości zarobkowania, rent i zasiłków oraz stratę dla gospodarki, jaką stanowi przedwczesny zgon, to te koszty kształtują się na poziomie 9, a nawet 12 mld zł - podał dr Chlebus.

Jakby nie liczyć kosztów cukrzycy, to i tak są one gigantyczne dla systemu. Jak tłumaczył były wiceminister zdrowia, nawet jeśli weźmiemy pod uwagę tę najniższą kalkulację, czyli 7 mld zł - to ponad połowę z tej kwoty stanowią koszty powikłań cukrzycy.

- Liczba powikłań dynamicznie rośnie. Jeśli popatrzymy na dane z lat 2009-2012 z pewną ekstrapolacją danych do roku 2013, to mamy wzrost kosztów powikłań z 800 tys. zł do prawie 2 mld zł. To ogromna kwota wydawana w 70-75% na le

czenie powikłań sercowo-naczyniowych. Część powikłań to hipoglikemia. Chorzy umierający z powodu cukrzycy są zwykle naznaczeni piętnem hipoglikemii - dodał dr Chlebus.

Jego zdaniem trzeba dysponować pewną ilością danych do podejmowania racjonalnych decyzji w systemie ochrony zdrowia. - Rozmawiajmy o faktach, a nie o pewnych przeczuciach czy trendach. Takie publikacje jak ten raport powinny otwierać pole do debaty o tym, jakie skutki rodzą działania medyczne, ale też o tym, jakie są skutki zaniechania tych działań.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH