Ból neuropatyczny

Najnowsza definicja bólu neuropatycznego zaproponowana przez ekspertów i zaakceptowana przez Komitet ds. Taksonomii International Association for the Study of Pain (IASP) podaje, że ból neuropatyczny to ból spowodowany uszkodzeniem lub chorobą somatosensorycznej części układu nerwowego.

Termin "ból neuropatyczny" to określenie kliniczne. Jego przyczyna jest najczęściej znana, np. infekcja, uraz, zaburzenia metaboliczne. Ból neuropatyczny może wystąpić zarówno w następstwie uszkodzenia obwodowego, jak i ośrodkowego układu nerwowego - wyjaśnia w rozmowie z Rynkiem Zdrowia dr Małgorzata Malec-Milewska, specjalista anestezjolog, kierownik Oddziału Klinicznego Anestezjologii i Intensywnej Terapii w Szpitalu Klinicznym im. prof. W. Orłowskiego w Warszawie.

Najczęściej występujące zespoły kliniczne bólu neuropatycznego to:

obwodowy ból neuropatyczny: neuralgia popółpaścowa, neuralgia trójdzielna, neuropatia cukrzycowa, przetrwały ból pooperacyjny i pourazowy, neuropatia w przebiegu zakażenia wirusem HIV i neuropatia w przebiegu choroby nowotworowej;

ośrodkowy ból neuropatyczny: neuralgia po udarze mózgu, neuralgia po urazie rdzenia kręgowego, neuralgia w przebiegu SM.

Dr Malec-Milewska zapytana o to, jak liczna jest grupa pacjentów, której dotyczy ból neuropatyczny, wyjaśnia, że badania epidemiologiczne dotyczące przewlekłego bólu neuropatycznego są trudne do przeprowadzenia ze względu na złożony, subiektywny charakter bólu, różnorodność zespołów bólowych i brak jednego klinicznego standardowego narzędzia do identyfikacji komponentu neuropatycznego doznań bólowych.

Neuralgia popółpaścowa

- Ostatnie badania epidemiologiczne przeprowadzone w Europie wskazują, że ból neuropatyczny występuje u 6-8% chorych. W niektórych zespołach bólu przewlekłego, np. w chorobie nowotworowej, procent bólu neuropatycznego jest dużo wyższy i sięga 20-34% - podaje specjalistka.

Jedną z chorób, w których szczególnie trudno leczy się ból, jest neuralgia popółpaścowa (ang. postherpetic neuralgia, PHN). Jest to jednostronny ból, zlokalizowany w obrębie dermatomów objętych zakażeniem wirusowym, utrzymujący się (lub nawracający) po przechorowaniu półpaśca i po zagojeniu się zmian skórnych, utrzymujący się powyżej 3 miesięcy.

- PHN rozwija się średnio u 9-14% chorych, którzy przebyli półpasiec. Zapadalność na półpasiec jest bardzo wysoka, przewiduje się, że 20-30% populacji ludzi powyżej 65. roku życia zachoruje na półpasiec - zwraca uwagę dr Malec-Milewska.

Wyjaśnia, że ból w PHN może być stały lub napadowy i ma charakter palący, piekący, pulsujący lub ostry strzelający, jak "kłucie nożem lub rażenie prądem". Przebiega z zaostrzeniami spowodowanymi zimną deszczową pogodą i stresem. Zwykle na sila się w godzinach wieczornych oraz w nocy i ma duże natężenie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH