Sektor medyczny wymaga narzędzi informatycznych odpowiednio dla niego zaprojektowanych

Rynek systemów informatycznych dla szpitali jest podzielony na kilku dostawców oprogramowania.
Do firm, które mają najwięcej referencji w sektorze i rozwijają swoje produkty należą m.in.: ComputerLand, SPIN, Kamsoft i Alma.
Ze wszystkich systemów dostępnych na rynku prawdopodobnie najbardziej kompleksowe narzędzia ma ComputerLand, choć jak spółka sama przyznaje, niewiele jest placówek, które korzystałyby z większości oferowanych przez nią funkcjonalności. Szpitale nie mają na to środków.

Zdrowotna specyfika

Oprogramowanie ComputerLandu przeznaczone tylko dla części administracyjnej zakładu opieki zdrowotnej składa się z 14 modułów. Jak twierdzi Adam Michałek, dyrektor handlowy w dziale sprzedaży dla sektora zdrowia ComputerLand, unikalne na polskim rynku medycznym są funkcjonalności zawarte w modułach Rachunek Kosztów oraz Wycena Procedur Medycznych, opracowane według przepisów i rozporządzeń obowiązujących Zakłady Opieki Zdrowotnej.
- ComputerLandowy pakiet "InfoMedica" tym różni się od rozwiązań konkurencyjnych, że jest dedykowany dla polskiego sektora usług zdrowotnych. Nie jest prawdą, że placówkom medycznym wystarczy typowy system ERP, taki sam, jakie są wdrażane w przedsiębiorstwach. Sektor zdrowia wymaga narzędzi odpowiednio dla niego zaprojektowanych.
Placówka wdrażająca klasyczny system ERP będzie musiała wspomóc się dodatkowymi aplikacjami - zaznacza Adam Michałek.
ComputerLand oferuje dodatkowo oprogramowanie, które służy jako "łącznik" pomiędzy częścią administracyjną oraz częścią "białą"; jest to Kalkulacja Kosztów Leczenia.
Służy do wyliczenia indywidualnych kosztów leczenia konkretnego pacjenta.
Referencyjnymi wdrożeniami ComputerLandowej InfoMediki są m.in.: Górnośląskie Centrum Medyczne Katowice-Ochojec, Centrum Onkologii w Gliwicach czy SPZOZ Świdnica.

Rozszerzenie o moduł

System Solmed firmy SPIN do obsługi szpitali i przychodni zawiera zarówno elementy części "szarej", jak i "białej". W odróżnieniu od innych rozwiązań dostępnych na rynku jest rozszerzony o moduł "MedKoszty" służący do raportowania i analiz. Najważniejszym jednak obszarem zastosowania systemu jest obsługa działalności medycznej szpitala lub przychodni, tzw. część "biała".

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH