NIL proponuje: rekompensaty za błędy medyczne bez sądowego orzekania o winie

Samorząd lekarski wraz z Instytutem Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej rozpoczęły debatę nad zmianą systemu rekompensowania pacjentom szkód spowodowanych przez błędy w sztuce lekarskiej. Dotychczasowy system oparty na czasochłonnym i drogim dochodzeniu odszkodowań na drodze sądowej nie jest korzystny ani dla świadczeniodawców, ani dla pacjenta.
Proponuje się stworzenie pozasądowego systemu rekompensaty roszczeń.
W wielu krajach, w Polsce również, wzrasta roszczeniowość pacjentów. Wynika to m.in. z faktu, że pacjenci są coraz bardziej świadomi swoich praw.

Kosztowny proces

Uzyskanie odszkodowania za błąd lekarski jest procesem bardzo długim i kosztownym, prowadzonym przed sądem cywilnym.
Jednocześnie brak rozwiązań arbitrażowych prowadzi często do nieuprawnionego napiętnowania lekarza.
Jak podają eksperci, polskie sądy oddalają w całości około 30-40% spraw dotyczących roszczeń finansowych za błędy medyczne. Znamienne dla tych procesów są trudności dowodowe, brak dokumentacji, jak i długi czas trwania.
Procesy potrafią ciągnąć się latami, m.in. ze względu na rozbieżne opinie biegłych. Te trudności nie zniechęcają jednak pacjentów i ich prawników. Tym bardziej że zasądzane przez polskie sądy odszkodowania są coraz wyższe.
NIL proponuje, aby stworzono ustawową możliwość uzyskania przez pacjenta odszkodowania bez konieczności prowadzenia skomplikowanych procesów i orzekania przez sądy powszechne o lekarskiej winie.

Rekordowy wyrok

- Na coraz większej roszczeniowości pacjentów korzystają jedynie prawnicy - uważa prof. Romuald Krajewski z Naczelnej Izby Lekarskiej, który wywołał aktualną dyskusję na temat uproszczenia procedur odszkodowawczych.
Prawdopodobnie największe jak na razie odszkodowanie zasądzono w Polsce w 2007 r. na rzecz Piotrusia Soszki: 700 tys. zł zadośćuczynienia, 15 tys. zł odszkodowania oraz dożywotnią rentę.
W 2002 roku 4-letniemu wówczas chłopcu przez pomyłkę niewłaściwie podłączono kroplówkę, w wyniku czego jest sparaliżowany. Do przestrzeni w kręgosłupie wtłoczono omyłkowo płyn żywieniowy zamiast leku znieczulającego.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH