Bliżej równości podmiotów

Sąd: niepubliczny ZOZ może ubiegać się o zwolnienie z podatku dochodowego

Orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z 3 marca br. dopuszcza możliwość zwolnienia niepublicznych ZOZ-ów z podatku dochodowego od osób prawnych w tej części ich wpływów, które przeznaczane są na cele statutowe NZOZ-u, czyli prowadzenie działalności medycznej. Jeśli wyrok się uprawomocni, może przyczynić się do zrównania pod względem podatkowym publicznych i niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej.
"Niepubliczni" będą wówczas mogli przeznaczać m.in. na inwestycje w placówkach medycznych środki, które obecnie są odprowadzane do budżetu w formie podatku dochodowego od osób prawnych (CIT).
Dwie interpretacje
Orzeczenie łódzkiego sądu może więc okazać się prawdziwym przełomem w rozliczeniach niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej z fiskusem.
Wojewódzki Sąd Administracyjny rozpatrywał sprawę ZOZ Help-Med Sp. z o.o. w Łodzi. - Orzeczenie z 3 marca uchyla interpretację Ministerstwa Finansów dotyczącą podmiotowości prawnopodatkowej NZOZ-ów - mówi Rynkowi Zdrowia prowadząca łódzką sprawę mec. Katarzyna Fortak-Karasińska z łódzkiej Kancelarii Fortak & Karasiński Radcowie Prawni Sp.p.
Przypomnijmy, że według interpretacji resortu finansów, podatnikiem podatku dochodowego z tytułu przychodów uzyskiwanych przez NZOZ jest jego organ założycielski, czyli w przypadku niepublicznych ZOZ-ów - np. spółka prawa handlowego. I spółka winna odprowadzać podatek dochodowy od dochodów uzyskiwanych przez niepubliczny ZOZ.
- Wyrok łódzkiego sądu dopuszcza jednak inną interpretację, czyli możliwość wyodrębnienia NZOZ-u ze spółki. Wówczas i spółka założycielska, i sam NZOZ mogą być traktowani jako dwaj niezależni podatnicy - tłumaczy mecenas Katarzyna Fortak-Karasińska.
Z kolei przyznanie statusu podatnika w rozumieniu Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych uprawnia NZOZ do skorzystania ze zwolnień i ulg przewidzianych dla tych podmiotów. Oznacza to, iż uzyskane przez NZOZ dochody, w części przeznaczonej na określone w jego statucie cele ochrony zdrowia, są wolne od podatku - zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 wspomnianej ustawy.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH