Dr MICHAŁ MILCZAREK , niezależny ekspert rynku medycznego

System rozliczeń oparty o ideę JGP został zaproponowany przez NFZ na rok 2008 i następne jako podstawa do rozliczeń za świadczenia zdrowotne ze szpitalami.
Stanowi on niewątpliwie postęp jakościowy w stosunku do obecnie obowiązujących zasad.
Wprowadzany jest, obok rozpoznania, drugi element - procedury medycznej - jako składowa decydująca o wynagrodzeniu szpitala. Podstawą obecnie obowiązującego systemu jest wyłącznie rozpoznanie - według tej zmiennej następuje klasyfikowanie hospitalizacji do poszczególnych pozycji katalogu świadczeń. W rozliczeniach JGP istotna będzie również wykonana procedura, co pozwoli na uwzględnienie w wycenie także zabiegów świadczonych pacjentom.

Nie uniknięto błędów

Wdrożenie JGP oznacza kolejne przybliżenie systemu rozliczeń do rzeczywistych kosztów.
Hospitalizacja w tej samej jednostce chorobowej zawierająca procedury zabiegowe wyceniona jest wyżej od postępowania niezabiegowego. Powinno to pozwolić na lepsze dostosowanie różnic wynagrodzenia do rzeczywistych różnic w kosztach poszczególnych hospitalizacji i zdjąć ze szpitali część finansowego ryzyka, które obecnie musiały brać na siebie.
Trudno oceniać poszczególne pozycje katalogu: na pewno nie jest on pozbawiony wad, trudno jednak uniknąć błędów w tak obszernym materiale. Z pewnością zostaną one w ciągu najbliższego czasu poprawione i po roku, dwóch będzie on zupełnie niezłym narzędziem pracy dla pracowników szpitali i menedżerów. Warto byłoby zatem pomyśleć o dłuższym czasie na wdrożenie i dopracowanie katalogu, tym bardziej że jego stosowanie wymaga zmiany systemu pracy wielu zespołów rozliczających świadczenia. Szkoda byłoby, aby to narzędzie było kontestowane i zmarnowane poprzez jego złe wprowadzenie, gdyż daje ono dobrą podstawę do prowadzenia polityki zdrowotnej przez finansującego.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH