Komórki macierzyste - kiedy nastąpi przełom w badaniach?

Czy medycyna stoi u progu przełomowych odkryć związanych z możliwościami, jakie daje hodowla komórek macierzystych? Naukowcy sądzą, że po raz pierwszy w historii nauki uzyskali budulec, z którego prawdopodobnie można wytworzyć, naśladując naturę, wszystkie tkanki i narządy.
Komórki macierzyste znajdują się m.in. w krwi pępowinowej.
Można też po nie sięgnąć do tzw. rezerwuaru tkankowego człowieka, w narządach i mięśniach.
Sami badacze wydają się być zaskoczeni tym, jak blisko nam do ery wielkiego przełomu w naukach biologicznych i medycynie. Są pełni entuzjazmu, ale i nie wolni od obaw.

TO NIE ŻARTY

- Pojawia się możliwość, że człowiek wystąpi w roli przypisywanej jedynie Stwórcy. Nie będzie odtwarzać tylko tego, co wymyśliła natura, ale może próbować zmieniać gatunek ludzki modyfikując budowę i funkcję organizmu. Kto nie chciałby mieć silniejszych mięśni, może ktoś zechce mieć skrzela? - rozważa, wcale nie żartując, prof. Zygmunt Pojda z Centrum Onkologii w Warszawie, prowadzący badania nad komórkami macierzystymi.
Kierowany przez niego zespół badaczy, wspólnie z zespołem profesor Krystyny Domańskiej z Instytutu Medycyny Doświadczalnej PAN, wyhodował komórki nerwowe z krwi pępowinowej. Żyły, rosły, zaczęły wytwarzać neurony, astrocyty i oligodendrocyty.
Jak na razie nikomu nie udało się wyhodować w probówce żadnego narządu, co nie oznacza, że kiedyś to nie nastąpi. W Polsce prowadzone są już badania kliniczne, podczas których pacjentowi po dwóch zawałach wszczepiono do serca, odpowiednio przygotowany materiał komórkowy z nadzieją, że pozwoli na regenerację części mięśnia dotkniętej martwicą.
- My mamy laboratorium w wagonie drugiej klasy, ale jedziemy w tym samym pociągu z naukowcami podróżującymi pierwszą klasą - pozycjonuje naszą naukę prof. Maciej Kurpisz z Zakładu Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu. Wspólnie z szefem programu komórek macierzystych na Uniwersytecie Lousville, prof. Mariuszem Ratajczakiem, pracuje nad namnażaniem i implantowaniem do uszkodzonego serca komórek satelitowych pobranych z mięśni szkieletowych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH