Jednym z warunków rozwoju telemedycyny jest wprowadzenie takiego przedmiotu na studiach medycznych

Telemedycyna znajduje coraz szersze zastosowanie w każdej medycznej dziedzinie posługującej się obrazem lub sygnałem, który można przesłać do telekonsultacji - mówiono podczas III Forum Rynku Zdrowia.
Dalszy rozwój takiej metody pomocy pacjentowi zależy m.in. od funduszy na inwestycje, uregulowań prawnych oraz upowszechnienia tej dyscypliny na studiach medycznych.
Obecnie, przy tak olbrzymiej liczbie urządzeń inteligentnych, rozwiązania telemedyczne są coraz bliżej pacjenta.
- Wiele z nich wykorzystuje do opieki nad pacjentem w domu nasz Instytut - mówi prof. Ryszard Piotrowicz, kierownik Kliniki i Zakładu Rehabilitacji Kardiologicznej i Elektrokardiologii Nieinwazyjnej Instytutu Kardiologii w Aninie.

Transmisje z karetki

Są już także systemy umożliwiające transmisję danych np. z karetek pogotowia od razu do Instytutu, co skraca czas interwencji. - Taki system funkcjonuje w Instytucie Kardiologii - mówi Adam Koprowski, doradca dyrektora ds. telemedycyny w tymże Instytucie.
Jak twierdzi prof. Robert Rudowski z Akademii Medycznej w Warszawie, jednym z podstawowych warunków dalszego rozwoju telemedycyny jest wprowadzenie takiego przedmiotu na studiach medycznych, by przyszli lekarze i pielęgniarki potrafili z niej korzystać w praktyce.
- Nasz program nauczania obejmuje zarówno tematykę medyczną, jak i telemedycynę - mówi Robert Rudowski.
Zajęcia z tego przedmiotu prowadzone są na pierwszym i drugim wydziale lekarskim, pielęgniarstwie, położnictwie i ratownictwie.

Nie ma odwrotu

Leszek Sikorski, dyrektor Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, twierdzi, że nie ma odwrotu od telemedycyny, ponieważ jesteśmy w Europie i powinniśmy się kierować planem działań, który w planach europejskich przewidywany jest dla rozwoju e-zdrowia na najbliższe lata.
- Bardzo interesująca i bardzo ważna telemedycyna nie będzie się rozwijała bez wsparcia finansowego. Albo będzie tylko wyspą, na której pozostaną entuzjaści - powiedział Leszek Sikorski.
Dla rozwoju i upowszechnienia telemedycyny niezbędne jest wprowadzenie standardów, np. do historii choroby.
Wówczas, za naszą zgodą i wiedzą, byłyby gromadzone dane medyczne, co ułatwiłoby proces leczenia i informację dla pacjentów. Zlikwidowałoby - jak zapewniają specjaliści - asymetrię wiedzy między profesjonalistami a pacjentami.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH