Inauguracyjna debata tegorocznej, piątej już edycji cyklu"Regionalnych spotkań menedżerów ochrony zdrowia" - organizowanych przez Grupę PTWP, wydawcę miesięcznika i portalu Rynek Zdrowia - odbyła się 21 listopada 2011 r. w Łodzi.

Multimedia

Konferencja zgromadziła ponad 200 osób, a wśród 20 prelegentów byli m.in.: przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi, Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi oraz dyrektorzy kilkunastu szpitali z terenu woj. łódzkiego.

Dyskusja dotyczyła m.in. wybranych wskaźników zdrowotnych w woj. łódzkim na tle innych regionów Polski, struktury placówek, oddziałów i łóżek szpitalnych, sytuacji kadrowej zakładów opieki zdrowotnej w Łódzkiem, a także obecnego stanu i możliwości przekształceń jednostek ochrony zdrowia w województwie łódzkim w oparciu o ustawę o działalności leczniczej.

Jolanta Pustelnik, dyrektor Wojewódzkiego Centrum Zdrowia Publicznego w Łodzi, zaznaczyła, że pod względem liczby łóżek szpitalnych woj. łódzkie jest na drugim miejscu w kraju.

- Problem zatem nadal tkwi nie w samej liczbie, ale strukturze łóżek. Musi być ona dostosowana do epidemiologii, a także uwarunkowań demograficznych. Łódzkie ma jedną z najstarszych populacji w Polsce, dlatego szczególny nacisk musimy położyć na zapewnienie możliwości leczenia osób w podeszłym wieku, cierpiących na choroby przewlekłe - mówiła dyrektor Pustelnik.

Dorota Łuczyńska, dyrektor departamentu polityki zdrowotnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, zwróciła uwagę na konieczność koordynacji działań w zakresie organizacji ochrony zdrowia na terenie województwa.

- Marszałek ma w kompetencjach zabezpieczenie potrzeb zdrowotnych mieszkańców regionu, ale brakuje mu stosownych narzędzi. Lecznice marszałkowskie stanowią 42% rynku ochrony zdrowia województwa łódzkiego (6,9 tys. łóżek), ale ich organ założycielski może wpływać jedynie na podległe mu placówki - zaznacza dyrektor Łuczyńska.

Podkreśla również, że sytuacja finansowa szpitali marszałkowskich pogorszyła się już w 2010 roku: przy 7-procentowym wzroście kosztów odnotowano zaledwie 1-procentowy wzrost kontraktów. W świetle przepisów ustawy o działalności leczniczej pokrycie strat leży po stronie samorządu. Pozostaje jeszcze opcja komercjalizacji lecznic marszałkowskich.

- Kilka naszych szpitali chce się przekształcić, ale tu pojawia się pytanie o możliwość zbilansowania się nowych spółek. Trudne rozmowy i trudne decyzje dopiero przed nami - mówi Dorota Łuczyńska.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH