15-procentowy zysk na projekcie można uznać za dobry - mówi Piotr A. Sawicki, dyrektor generalny Centrum Badań Klinicznych

Lata praktyki, budowanie listy referencyjnej - to droga do rozwoju firm badań klinicznych. - Na przeszkodzie stoi zarówno duża konkurencja, jak i piętrzące się problemy administracyjne - uważa Piotr A. Sawicki, dyrektor generalny Centrum Badań Klinicznych Sp. z o.o. (CBK) z Warszawy. Do ostatnich problemów zalicza niepewne ciągle decyzje w sprawie ewentualnego wprowadzenia 22% VAT na usługi typu CR.
CBK jest prywatnym, niezależnym ośrodkiem realizującym badania kliniczne fazy od I do III. Powstał w 2003 roku, jako spółka córka istniejącego od 1992 roku Centrum Medycznego Osteomed. Pieniądze zainwestowali rodzinnie państwo Sawiccy - lekarze, rodzice pana Piotra - Elżbieta Wiśniewska- -Sawicka i Andrzej Sawicki. Obecnie CMO i CBK, jako niezależne ośrodki badawcze, posiadają łącznie cztery lokalizacje w Warszawie.

REKORD NA POCZĄTEK

- Działalność zaczynaliśmy od badań leków na osteoporozę, ze względu na to, że właściciel i główny badacz ośrodka, jest specjalistą w zakresie chorób metabolicznych kości - mówi Piotr Sawicki. - Przy pierwszym projekcie od razu pobiliśmy rekord światowy rekrutacji. Pozyskaliśmy 555 pacjentów. Kolejny ośrodek uczestniczący w tym projekcie badawczym realizował je na 300 osobach. Wynikało to z tego, że była możliwość objęcia projektem dużej liczby pacjentów nie leczonych na osteoporozę w Polsce.
Obecnie CBK dysponuje m.in. 36 łóżkami, rozbudowaną częścią analityczną i laboratoryjną. Jako jedyny ośrodek w Polsce posiada dwa densytometry do badań gęstości kości, a ponadto własny rentgen i całe zaplecze diagnostyki obrazowej, pracownie USG, EKG, itp. W przypadku rozległych projektów, współpracuje z zewnętrznymi laboratoriami farmakokinetycznymi - pięcioma w kraju i z 14 za granicą. CMO zatrudnia na stałe 21 osób, CBK 11. Oba ośrodki mają też liczne grono współpracowników na umowy zlecenia, zatrudnianych w okresie realizacji badania.

AUDYTY POMAGAJĄ

Zarówno Osteomed, jak i CBK spełniają normy ICH GCP, a także FDA i EMEA.
- Z racji realizowanego projektu dla firmy amerykańskiej, w 2002 roku mieliśmy audyt FDA, pierwszy w prywatnej firmie w Polsce.
Pomogło to nam bardzo w zdobyciu kolejnych projektów - twierdzi Piotr Sawicki.
Poza onkologią i "ciężką" kardiologią, CBK realizuje teraz badania we wszystkich dziedzinach terapeutycznych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH