Ministerstwo Zdrowia podjęło się zaprojektowania nowego, w założeniu sprawniejszego systemu kompensacji szkód powstałych w wyniku błędów medycznych, odwołując się do modelu nordyckiego.

Projekt nowelizacji Ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta został 3 września 2010 roku skierowany do konsultacji społecznych i od momentu opublikowania jest przedmiotem dyskusji pomiędzy zainteresowanymi stronami, gdyż zaproponowane rozwiązania są nowatorskie, ale i bardzo kontrowersyjne.

Zakres przedmiotowy

Zakres przedmiotowy projektowanej regulacji jest ograniczony do błędów medycznych związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych na terytorium RP i to tylko w szpitalach. Nowy tryb dochodzenia roszczeń przez pacjentów nie będzie mógł być także stosowany w przypadku, gdy prowadzone jest równolegle w tej samej sprawie:
1. Postępowanie w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej osoby wykonującej zawód medyczny.
2. Postępowanie karne w sprawie o przestępstwo.
3. Postępowanie w sprawie o wykroczenie lub postępowanie dyscyplinarne wszczęte w jednostce organizacyjnej.
4. Postępowanie cywilne.

Projekt wprowadza definicję legalną błędu medycznego, za który uważa się nieumyślne postępowanie osoby wykonującej zawód medyczny, w wyniku którego nastąpiło: 1. Zachorowanie na chorobę zakaźną wywołaną zakażeniem pacjenta biologicznym czynnikiem chorobotwórczym.

2. Uszkodzenie ciała lub rozstrój zdrowia płodu albo dziecka lub matki, albo śmierć co najmniej jednego z nich - w przypadku świadczeń zdrowotnych udzielanych tym pacjentom w związku z ciążą, porodem lub połogiem.

3. Uszkodzenie ciała lub rozstrój zdrowia pacjenta albo śmierć pacjenta, w przypadku:
  • nieprawidłowej diagnozy, jeżeli spowodowała ona niewłaściwe leczenie albo opóźniła właściwe leczenie, przyczyniając się do rozwoju choroby
  • nieprawidłowego użycia sprzętu lub aparatury medycznej
  • wykonania w nieprawidłowy sposób zbiegu operacyjnego.
Kto i kiedy złoży wniosek

W przypadku nastąpienia któregoś z powyższych zdarzeń pacjent, jego przedstawiciel ustawowy, a w przypadku śmierci pacjenta także jego spadkobiercy będą mogli wystąpić z wnioskiem o ustalenie błędu medycznego.

Wniosek będzie się składało do komisji wojewódzkiej ds. orzekania o błędach medycznych w terminie roku od momentu, w którym: pacjent dowiedział się o zaistnieniu uszkodzenia ciała (lub rozstroju zdrowia) albo nastąpiła śmierć pacjenta.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH