Podróbki leków zabijają rocznie ok. 200 tys. Chińczyków. Ale rynek farmaceutyczny w Państwie Środka powoli cywilizuje się, a jeszcze szybciej rośnie.

Ludność Chin - 1,3 mld. Wartość chińskiego rynku farmaceutycznego - co najmniej 20 mld dolarów. To może niewiele, biorąc pod uwagę, że kraj ten zamieszkuje 20% ludności świata (dla porównania USA - 300 mln ludzi i blisko połowa światowego obrotu lekami), ale chiński rynek farmaceutyków rośnie i stwarza wielkie perspektywy - analitycy przewidują, że w 2010 r. ma być piątym największym na świecie.
Chiny to kraj, gdzie gospodarka nadal jest zarządzana centralnie w oparciu o plany 5-letnie, a z drugiej strony przedsiębiorstwa publiczne mają ze sobą konkurować, jak to się dzieje w krajach wolnorynkowych. Do tego zamieszkuje go 1,3 mld ludności. Obok takiego rynku nie można przejść obojętnie.

Potencjał

Ze spisu ludności z 2000 roku wynika, że z 1,3 mld obywateli Chin 88,1 mln to osoby powyżej 65. roku życia. Chińskie społeczeństwo starzeje się w zawrotnym tempie.
Mieszkańców nie ominęły choroby cywilizacyjne. Z danych firmy analitycznej IMS Health za 2003 rok wynika, że najszybciej rośnie zapotrzebowanie na leki w chorobach układu naczyniowego i centralnego systemu nerwowego. Spore możliwości mają producenci leków stosowanych w schorzeniach układu oddechowego, przeciwzapalnych i na wrzody żołądka.
Dodatkowo co czwarty palacz na świecie to Chińczyk, rośnie liczba chorych na AIDS, cukrzycę oraz osób otyłych.
Mimo że spora część ludności to mieszkańcy wsi, praktycznie pozbawieni dostępu do opieki medycznej i do legalnych leków, od lat 80. ubiegłego wieku trwa zjawisko migracji ze wsi do miast.
Napływ ok. 450 mln ludzi spowodował, że dzisiaj w Chinach jest 166 miast powyżej 1 miliona mieszkańców. Tam jest najwyższy w Chinach standard życia.
Szacunkowo ok. 100 mln ludzi jest potencjalnymi odbiorcami nowoczesnych importowanych leków. Ta liczba może się do 2010 roku podwoić.
Rynek chiński to przede wszystkim tradycyjna chińska medycyna naturalna i leki generyczne. Wyjąwszy tę pierwszą kategorię produktów, w 2000 roku wartościowo generyki stanowiły 62% rynku, a leki patentowe tylko 9%. Jak przewidują eksperci, ta różnica między nimi będzie stopniowo topnieć (patrz tabela).

Archaiczna struktura

Rynek producentów farmaceutyków w Państwie Środka jest bardzo rozdrobniony.
Około 6 tys. krajowych wytwórców (z wyłączeniem produkcji leków naturalnych) dzieląc między siebie 70% rynku, konkuruje o drobne udziały. 97% ich produkcji to kopie leków zagranicznych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH