Bierność jest złą metodą

Zasadnicze znaczenie dla wyniku kontroli przeprowadzanej przez NFZ ma przebieg postępowania kontrolnego, a zwłaszcza etapu dotyczącego zbierania materiału dowodowego. Jak wskazuje praktyka, podmioty kontrolowane nie zawsze mają pełną świadomość swoich uprawnień i w konsekwencji nie korzystają ze wszystkich przysługujących im środków.

Poniższe uwagi z pewnością pomogą usystematyzować wiedzę w zakresie procedury kontroli i w praktyce przyczynią się do uporządkowania i zwiększenia skuteczności działań kontrolowanych zakładów.

Postępowanie dowodowe

Fundusz ustala stan faktyczny na podstawie dowodów zebranych w toku postępowania.

Jako dowody winien dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, w szczególności dokumenty, wyjaśnienia, oświadczenia, opinie biegłych i oględziny. W celu dokładnego zebrania materiału dowodowego i zbadania sprawy kontrolerom przyznano wiele uprawnień, w szczególności prawo do:
  • wstępu do pomieszczeń placówki ochrony zdrowia;
  • przeprowadzania oględzin pomieszczeń i urządzeń zakładu oraz przebiegu określonych czynności;
  • wglądu do dokumentów związanych z przedmiotem kontroli oraz sporządzania bądź żądania wydania odpisów z dokumentów, zestawień i obliczeń;
  • żądania udzielania ustnych i pisemnych wyjaśnień;
  • korzystania z pomocy biegłych lub specjalistów w danej dziedzinie.
W szczególności należy zwrócić uwagę na różnice pomiędzy przedstawianymi kontrolerom wyjaśnieniami i oświadczeniami.

Wyjaśnienia składane są zazwyczaj przez osoby reprezentujące świadczeniodawcę lub jego pracowników i stanowią odpowiedź na zadane przez kontrolujących pytania.

Oświadczenia zaś mogą być składane przez każdego, a zatem także przez kontrahentów czy pacjentów świadczeniodawcy.

Mają ponadto rangę dokumentu. Inna (słabsza) zatem będzie moc dowodowa wyjaśnienia właściciela ZOZ-u odnośnie np. godzin pracy poradni, a inna (mocniejsza) oświadczenia, które w tym przedmiocie złożą pacjenci. O ile NFZ nie musi przyjąć za wiarygodne wyjaśnień właściciela ZOZ-u, o tyle, aby obalić twierdzenia zawarte w oświadczeniach pacjentów, będzie musiał przedstawić dowody przeciwne.

Kolejnym środkiem jest dowód z oględzin.

Oględziny winny być przeprowadzane po uprzednim uzgodnieniu terminu i w obecności przedstawiciela podmiotu kontrolowanego.

W przypadku dowodu z dokumentów, kontroler nie może żądać wydania mu oryginałów. Te pozostają jedynie do wglądu i służą do sporządzania kopii i odpisów.

Bardzo ważne jest, aby pamiętać o tym, że inicjatywa dowodowa przysługuje przede wszystkim świadczeniodawcom.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH