Bezpieczna opieka nad pacjentem zaczyna się od higieny rąk

Wskutek zakażeń szpitalnych rocznie na świecie umiera ok. 16 mln pacjentów. Gdyby personel medyczny przestrzegał procedur związanych z higieną rąk, można by zmniejszyć o połowę liczbę zakażeń szpitalnych i tym samym zmniejszyć liczbę ofiar śmiertelnych nawet o 8 mln - podkreśla prof. Didier Pittet, ekspert WHO, twórca programu Clean Care is Safer Care.

P rogram realizowany jest w wielu krajach świata od 2005 r., a w Polsce od 2013 r. Regularna dezynfekcja rąk może całkowicie zmienić statystyki dotyczące zakażeń szpitalnych. O tym, jak duży to problem prof. Didier Pittet mówił podczas kwietniowej konferencji w Warszawie*.

- W Stanach Zjednoczonych wskutek zakażeń szpitalnych co 3 minuty ktoś umiera. Ryzyko wystąpienia zakażeń i związanych z tym ofiar śmiertelnych w krajach rozwijających się wzrasta nawet 24-krotnie w porównaniu z USA - mówi ekspert WHO.

Jak wskazuje WHO, w krajach rozwiniętych zakażenia związane z opieką zdrowotną dotykają 5 do 15% hospitalizowanych pacjentów, a na oddziałach intensywnej terapii nawet do 37% leczonych. W skali całego świata aż 16 milionów osób umiera z powodu zakażeń wewnątrzszpitalnych. Przenoszenie chorób pomiędzy pacjentami lub między pacjentem a lekarzem następuje poprzez dotykanie pacjenta i jego otoczenia, a także drogą kropelkową.

Czas przeżycia drobnoustrojów po kontakcie z pacjentem lub jego skażonym terenem wynosi od 2 do 60 minut, niektóre jednak przeżywają na powierzchni nawet kilka miesięcy, co może skutkować kolejnymi zakażeniami.

Proste rozwiązanie i najlepsze

Prof. Pittet wyjaśnia, że wdrożenie strategii związanych z higieną rąk może zdecydowanie pomóc w walce z zakażeniami. - Higiena rąk to nie jedyna forma walki z zakażeniami, ale obecnie dająca najlepsze efekty, bo pozwala zmniejszyć ich liczbę nawet o połowę. Oczywiście uzupełnieniem tej strategii są m.in. odpowiednie procedury sterylizacji używanych narzędzi medycznych czy zastosowanie innych technologii wspierających dekontaminację - podkreślał.

Jak wyjaśnia profesor, wystarczy 30 sekund, aby zapobiec szerzeniu się wirusów i bakterii. - Tyle zajmuje właściwa dezynfekcja rąk z użyciem preparatu alkoholowego, który działa do 75% szybciej niż woda i mydło, mniej niszcząc skórę. Alkohol nie zmywa drobnoustrojów jak woda, ale skutecznie je niszczy. Drobnoustroje nie wykazują też oporności na alkohol, więc preparaty, w których skład wchodzi, są bardzo skuteczne - wyjaśnia specjalista i dodaje, że większość osób nie myje jednak rąk dłużej jak 5 sekund.

Program obejmuje także szkolenia i edukację pracowników ochrony zdrowia, monitorowanie i informację zwrotną z ich praktyk, a także umieszczanie szeregu informacji przypominających w miejscu pracy.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH