Rozmowa z Bogdanem Zacharskim, doradcą i pełnomocnikiem Zarządu Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych Polmed

Jakie są fakty i liczby o zadłużeniu polskiej służby zdrowia?

- Sytuację tę przedstawiają dane publikowane przez Ministerstwo Zdrowia, NFZ, GUS, czy Rejestr Zakładów Opieki Zdrowotnej. Stąd zadziwiające jest, że choć informacje o zadłużeniu systemu opieki zdrowotnej są powszechnie dostępne i wystarczająco precyzyjne, w wielu publikacjach i wypowiedziach pojawiają się liczby albo w ogóle nie przystające do rzeczywistości, albo opisujące selektywnie tylko wycinki problemu.

- To znaczy?

- Np. Ministerstwo Zdrowia przygotowuje i publikuje regularnie opracowanie dotyczące zadłużenia SPZOZ. Ostatnie przedstawia stan na koniec I kwartału 2005 r. Wynika z niego, że całkowite zadłużenie wynosiło 9,2 mld zł, natomiast w komentarzach i dyskusjach nad zadłużeniem eksponowana jest liczba 5,6 mld zł.
Kwota ta przedstawia jedynie zobowiązania wymagalne. Z takim podejściem nie zgadzamy się.
Przemilczaną różnicą (3,6 mld zł) są zobowiązania, księgowo określane jako niewymagalne, tzn. te, które, choć jeszcze nie dzisiaj, ale w uzgodnionym w umowach czasie trzeba będzie zapłacić. Oznacza to, że przyszłe przychody ZOZ są już obciążone zaciągniętymi zobowiązaniami. Ich pomijanie w analizach jest istotnym błędem. W procesie restrukturyzacji zaplanowanym na 2 lata, większość z nich stanie się zobowiązaniami wymagalnymi, więc programy restrukturyzacyjne muszą również uwzględniać tę część zadłużenia.

- Z jakimi jeszcze oficjalnie publikowanymi informacjami Izba Polmed nie zgadza się?

- Z różnych przekazów można by wyciągnąć wniosek, że cały polski system opieki zdrowotnej jest chory. Dostępne dane, na które się powołujemy dowodzą, że nie cały system jest zadłużony i nie cały jest chory. Zadłużenie, o którym stale jest mowa, nie dotyczy sektora niepublicznego, tj. ponad 13 tysięcy zakładów opieki zdrowotnej. Co więcej, nie dotyczy on wszystkich spośród ponad 2,7 tysięcy publicznych zakładów opieki zdrowotnej.

- Kto zatem jest zadłużony?

- 93 proc. całości zadłużenia przypada na szpitalne SPZOZ, natomiast aż 80 proc. zadłużenia generowane jest przez 13 proc. SPZOZ, tj. około 220 jednostek. O koncentracji zadłużenia w stosunkowo małej liczbie zakładów świadczą dodatkowe, udostępniane przez Ministerstwo Zdrowia, dane.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH