Bez programów samorządowych nie ma zdrowia publicznego

Rola samorządów terytorialnych w systemie opieki zdrowotnej jest znacząca. A będzie jeszcze większa. Wynika to między innymi z ustawy o zdrowiu publicznym. Samorządowcy od lat dowodzą, że sprostają tym wyzwaniom. Potrzebują jednak wsparcia.

Ustawa o zdrowiu publicznym z 11 września 2015 r. nakłada, m.in. na samorządy, takie zadania jak: monitorowanie i ocena stanu zdrowia społeczeństwa; edukacja zdrowotna; promocja zdrowia; profilaktyka; działania w celu eliminowania lub ograniczania zagrożeń dla zdrowia; działania dotyczące aktywności fizycznej.

Nowa szansa

- Promocję i ochronę zdrowia, jako jedno z zadań ponadgminnych wykonywanych przez powiat, wskazuje także ustawa o samorządzie powiatowym. Przepis ten nie określa jednak szczegółowo, w jaki sposób takie zadania mają być wykonywane - zwraca uwagę starosta poznański Jan Grabkowski w przesłanej nam informacji.

Nie czekając na przepisy i ustawowe regulacje, samorządy od wielu lat przygotowują i realizują programy polityki zdrowotnej. - Łączne wydatki samorządów terytorialnych na takie programy w 2015 r. wynosiły ponad 82,7 mln zł - informował Marek Wójcik, ekspert Związku Powiatów Polskich, podczas konferencji "Zdrowie publiczne - zapobieganie chorobom ma przyszłość" (Katowice, 28 listopada 2016 r.), zorganizowanej przez Rynek Zdrowia.

Niebawem lokalnym włodarzom w sukurs przyjdzie dof inansowanie programów przez NFZ. Z projektu rozporządzenia ws. trybu składania i rozpatrywania wniosków o dofinansowanie programów polityki zdrowotnej wynika, że takie wsparcie wyniesie 80% dla miast poniżej 5 tys. mieszkańców; dofinansowanie w większych miastach sięgnąć może 40% wydatków na program.

Takie możliwości dała wprowadzona jeszcze za poprzedniej kadencji ustawa o zdrowiu publicznym. Warunkiem dofinansowania programu jest, aby prowadzony był jednocześnie przez samorząd i NFZ. - Na rozwiązanie pozwalające łączyć środki NFZ z pieniędzmi samorządowymi przeznaczanymi na programy polityki zdrowotnej czekaliśmy od dawna - przyznaje Marek Wójcik.

Stan obecny i potencjał

Z opracowania przygotowanego przez Związek Powiatów Polskich wynika, że programy zdrowotne realizuje obecnie ok. 25% samorządów różnych szczebli. W 2015 r. dotyczyły między innymi: szczepień (46,5%), profilaktyki i wczesnego wykrywania chorób (28,5%), rehabilitacji (11%).

Od 2009 r. samorządowe programy polityki zdrowotnej opiniowane są przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. W ubiegłym roku do AOTMiT trafiły 204 wnioski. Pozytywnie oceniono 80 programów (39%), warunkowo - 68 (33%), negatywnie - 56 programów (28%). Podczas katowickiej konferencji swoje doświadczenia wymieniali przedstawiciele samorządów, które zaliczane są do liderów nie tylko pod względem liczby realizowanych programów, ale także ich jakości.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH