Po niewielkim spadku liczby zarejestrowanych zachorowań na wzw typu C w latach 2003-2004, notowany jest stały wzrost przypadków tej choroby

W nawiązaniu do artykułu Pani Vanessy Nachabé-Grzybowskiej "Potem może być rak" ("Rynek Zdrowia" nr 5/2006 - red.) chciałbym uściślić informacje, które pojawiły się w materiale, a dotyczyły zakażeń HCV.
Zakażenia HCV stanowią najpoważniejsze zagrożenie epidemiczne w Polsce.
Podstawowym problemem jest rzadkie przestrzeganie standardów postępowania przy procedurach łączących się z naruszeniem ciągłości tkanek, zarówno w ośrodkach opieki zdrowotnej, jak i w salonach kosmetycznych czy tatuażu. Brak czynnej profilaktyki (do tej pory nie została wynaleziona szczepionka) dodatkowo pogarsza sytuację.

Niezarejestrowane zaka żenia

Polska Grupa Ekspertów HCV szacuje, że w Polsce zakażonych jest około 730 tysięcy osób, z czego ponad 700 tysięcy nie jest świadomych swojego zakażenia (liczba zarejestrowanych przez PZH przypadków od początku diagnozowania wirusa HCV to około 20 tysięcy osób).
Po niewielkim spadku liczby zarejestrowanych zachorowań na wzw typu C w latach 2003-2004, notowany jest stały wzrost przypadków tej choroby: w roku 2004 - 2157 przypadków, lecz już w roku 2005 - 2993 przypadki (ok. 40% wzrost). Do 15 maja 2006 roku liczba zarejestrowanych przypadków wirusowego zapalenia wątroby typu C wyniosła 1033, co jest wielkością porównywalną z rokiem ubiegłym. Ocena takiej sytuacji jako pozytywnej zdaje się być nieporozumieniem.
Należy też pamiętać, że oficjalnie rejestrowane przypadki zakażeń HCV nie oddają istoty zagrożenia. Rejestracji podlegają wyłącznie przypadki objawowe, subiektywnie selekcjonowane z grupy wykrytych zakażeń. W efekcie porównanie liczby przypadków definiowanych jako zachorowanie na wzw typu C z liczbą przypadków wykrycia przeciwciał anty-HCV wykazuje pięciokrotną różnicę. Można więc przypuszczać, że tylko w roku 2005 stacje sanitarne nie zarejestrowały tysięcy wykrytych zakażeń. W tym kontekście pogląd wyrażony w artykule, iż poprawiła się skuteczność profilaktyki zakażeń szpitalnych, wydaje się nieuprawniony.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH