Szpital Uniwersytecki w Krakowie nie podpisał z NFZ kontraktu na świadczenia opieki paliatywnej na 2011 r. Pacjenci mogą liczyć na opiekę w lecznicy tylko do końca br.

Do podpisania kontraktu nie doszło, ponieważ wycena świadczeń była tu wyższa niż w innych placówkach. Szpital tłumaczy to wysoką jakością świadczonych usług.

Fundusz: to byłby przywilej

- Na oddziale paliatywnym pracują wysoko wykwalifikowani geriatrzy i specjaliści od leczenia bólu. Nie ograniczamy się do świadczenia usług pielęgnacyjnoopiekuńczych, mamy doświadczenie w leczeniu naprawdę trudnych przypadków - podkreśla w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Anna Niedźwiedzka, rzecznik Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Dodaje, że pozostałe placówki nie są w stanie zapewnić przewlekle chorym tak specjalistycznej opieki. Takiej argumentacji nie rozumie Jolanta Pulchna, rzecznik Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

- O ile w przypadku neurochirurgii czy kardiologii zaplecze kliniczne jest istotnym argumentem przy wycenie świadczeń, to w przypadku opieki paliatywnej sytuacja jest inna - mówi nam Jolanta Pulchna.

Nie ukrywa też, że gdyby Fundusz zgodził się na warunki stawiane przez szpital, ustawiłoby to lecznicę na bardzo uprzywilejowanej pozycji, co byłoby krzywdzące dla pozostałych placówek.

- Warunki bytowe na oddziale paliatywnym Szpitala Uniwersyteckiego nie są wcale lepsze niż np. w hospicjum Św. Łazarza, gdzie pacjenci przebywają w 2-3-osobowych pokojach. Ośrodek jest świeżo po remoncie.

W codziennej opiece personel hospicjum wspiera rzesza wolontariuszy - podkreśla Jolanta Pulchna.

Dostępność

MOW NFZ zapewnia, że w przyszłym roku poprawi się dostępność świadczeń pielęgnacyjno-opiekuńczych, opieki paliatywnej i hospicyjnej w Małopolsce. Właśnie rozstrzygnięto konkurs ofert na świadczenia medyczne w tym zakresie.

W 2011 roku małopolski NFZ przeznaczy na ten cel ponad 124 mln zł. To o 6 mln więcej niż w 2010 r. Z tych środków 101 mln zł przypadnie na świadczenia pielęgnacyjno-opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej, a 23,7 mln zł na pomoc chorym w stanie terminalnym.

- Zakontraktowaliśmy 30 zakładów pielęgnacyjno-opiekuńczych, w tym mamy ośmiu nowych świadczeniodawców zapewniających domową opiekę hospicyjną dla dorosłych i sześć nowych placówek obejmujących opieką dzieci. Od nowego roku mieszkańcy mogą też korzystać z 11 oddziałów medycyny paliatywnej i hospicjów stacjonarnych - wymienia Jolanta Pulchna.

Jej zdaniem, Małopolska jest województwem o wysokiej dostępności tego typu świadczeń. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH