Nie wiadomo, jak długo środki na koncie Wojewódzkiego Szpitala w Legnicy będą niezagrożone. Już napływają kolejne tytuły egzekucyjne...

O wyjątkowo trudnej sytuacji legnickiej lecznicy pisaliśmy m.in. na początku 2005 r., kiedy jej ówczesny dyrektor z trudem wybronił pensje pracowników przed komornikiem. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy znowu ma poważne kłopoty - nie otrzyma w tym roku wsparcia finansowego z budżetu państwa. Liczy jeszcze na poręczenie kredytu, bez którego trudno będzie uporać się z zadłużeniem.
Szpital w Legnicy jest jedyną tego rodzaju placówką na terenie dawnego województwa legnickiego, a zarazem jedną z najbardziej zadłużonych w Polsce. Długi tego szpitala sięgają już 140 mln złotych, z czego 80 mln stanowią zobowiązania wymagalne. Od ubiegłego roku komornik przejmuje wpływające na szpitalne konto pieniądze. Za sam grudzień ub.r. komornik zdeponował ok. 7 mln, a wcześniej 21 mln złotych.

Niepewność

Urząd Marszałkowski przekazał szpitalowi w tym roku 5,85 mln złotych.
- Te pieniądze poszły już do wierzycieli - mówi dyrektor Krystyna Barcik, zarządzająca szpitalem od września ubiegłego roku, a poprzednio szpitalem w Złotoryi, który po restrukturyzacji wyszedł na prostą.
- Zaspokoiliśmy wierzytelności m.in. firmy ciepłowniczej, dostawców energii elektrycznej i niektórych firm farmaceutycznych.
Dzięki temu mamy uwolnione konta z pieniędzmi z NFZ - wylicza Krystyna Barcik. Nie wiadomo jednak, na jak długo środki te będą niezagrożone, ponieważ już napływają kolejne tytuły egzekucyjne...

Nie oczekują cudu

- Jedynym wyjściem w naszej sytuacji byłby kredyt długoterminowy, który pozwoliłby na złapanie oddechu i zajęcie się działalnością bieżącą, koncentrację na szukaniu oszczędności, dodatkowych przychodów i na spłacie zadłużenia - wyjaśnia Krystyna Barcik.
Dyrektor szpitala jest przekonana, że długoterminowy kredyt uratuje szpital.
Dowodem na to są wyniki szpitala z ostatnich dwóch lat, kiedy to udało się zbilansować działalność bieżącą, operacyjną. Podjęto szereg działań naprawczych. Zawarte zostały ugody z wierzycielami. Szpital został objęty programem restrukturyzacji zgodnie z ustawą z 2005 roku. Dzięki temu umorzeniu uległy zobowiązania publicznoprawne placówki.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH