Nokturia występuje jako ważny składnik objawów, które towarzyszą wielu chorobom układu moczowo-płciowego

Łagodny rozrost prostaty to fizjologiczna przypadłość wielu mężczyzn po 50. roku życia.
Dostępne w Polsce leczenie farmakologiczne jest skuteczne. Po skalpel sięga się coraz rzadziej. Być może byłoby jeszcze lepiej, gdyby nie podejmowane próby samoleczenia bądź leczenia bez wcześniejszego zdiagnozowania…

Mniej operacji

Łagodny rozrost prostaty powoduje pojawienie się mechanicznej przeszkody w odpływie moczu. - Leżący pod pęcherzem gruczoł krokowy z wiekiem bowiem rozrasta się i zwęża cewkę moczową - wyjaśnia dr Wojciech W.
Rogowski, urolog, kierownik Oddziału Zabiegowego w Klinice Nowotworów Układu Moczowego Centrum Onkologii w Warszawie. - Pacjent zaczyna oddawać mocz węższym strumieniem, z trudnościami. Dochodzi również do zaburzeń w prawidłowo dotąd funkcjonującym pęcherzu moczowym. Wskutek długotrwale utrzymującej się przeszkody, pęcherz zaczyna reagować nadmiernie na każdą porcję moczu, co staje się uciążliwe szczególnie nocą.
Doktor Rogowski przyznaje, że rewolucji w leczeniu łagodnego rozrostu prostaty dokonało wprowadzenie alfa blokerów. Zaczęło się od jednego leku, stosowanego przy leczeniu nadciśnienia tętniczego. Zauważono bowiem, że u chorych z nadciśnieniem tętniczym biorących te leki, znacznie zmniejszają się dolegliwości, związane z istniejącą przeszkodą w oddawaniu moczu.
- Farmakoterapia przerostu jest na tyle dobra, że operujemy 1/3 tej liczby mężczyzn, którą operowaliśmy jeszcze kilka lat temu - twierdzi doktor Rogowski.
- Jeśli jednak choroba rozwija się tak, że powoduje zmiany, które mogą prowadzić np. do kamicy pęcherza, konieczne staje się leczenie chirurgiczne. Drugim wskazaniem do leczenia chirurgicznego są dolegliwości pacjenta, jeżeli nasilają się one pomimo leczenia farmakologicznego.
Duże powiększenie gruczołu krokowego może bowiem powodować ucisk prostaty na ujścia moczowodów do pęcherza, co z kolei może doprowadzić do zastoju moczu w górnych drogach moczowych, a w konsekwencji, po latach - do niewydolności.
Nie mówiąc już o nawracających zakażeniach, kamicy pęcherza czy kamicy układu moczowego w ogóle.

Jakie jest tło

Technikę leczenia chirurgicznego determinuje wielkość prostaty.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH