Bronisław Komorowski: nie chcę wetować ustaw zdrowotnych, porozmawiajmy

15 grudnia 2010 r. prezydent RP Bronisław Komorowski spotkał się w Belwederze z przedstawicielami środowisk medycznych w ramach Forum Debaty Publicznej poświęconemu kształceniu kadr w medycynie. Podczas spotkania prezydent mianował swoim doradcą ds. ochrony zdrowia doktora Macieja Piróga, dyrektora Instytutu Pomnika - Centrum Zdrowia Dziecka w warszawskim Międzylesiu.

Irena Wóycicka, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta, przypomniała, że dyskusja odbywa się w tle procesu legislacyjnego związanego z ustawą o zmianie Ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Zwróciła także uwagę, że środowisko medyczne od dawna postulowało zmiany w zakresie kształcenia lekarzy.

- Zależy mi na tym, aby debaty, takie jak dzisiejsza, były kontynuowane, najlepiej z udziałem minister zdrowia Ewy Kopacz - mówił Bronisław Komorowski.

- Nie chodzi przy tym o budowanie katalogu wątpliwości, ale przede wszystkim o wypracowanie dobrych, przemyślanych rozwiązań - wyjaśnił prezydent.

Staż podyplomowy: za i przeciw

Michał Piróg zaznaczył, że konieczność upraktycznienia studiów lekarskich, którą dostrzega większość środowiska, współgra z proponowaną przez resort zdrowia likwidacją stażu podyplomowego.

Nauka praktyczna zostałaby przesunięta do uczelni medycznych, dlatego tak istotny wydaje się obecnie głos rektorów.

- Trzeba także zmienić sam program studiów: usunąć to, co zbędne i wprowadzić zakresy, których brakuje. Czy jednak rok akademicki 2011/2012 może być pierwszym rokiem obowiązywania nowej ustawy? - pytał nowy doradca prezydenta.

Zdaniem prof. Marka Krawczyka, rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego - nie.

- Zmiana programów nauczania jest niezbędna, ale lekarz i lekarz dentysta to zawody regulowane, dlatego nie widzę możliwości realizacji takiego przedsięwzięcia w ciągu dziesięciu miesięcy - ocenił prof. Krawczyk. I dodał, że na WUM zadano sobie trud oszacowania kosztów wynikających ze zmian programowych.

- Na upraktycznienie studiów (według obecnych programów) potrzebnych jest około 3 tys. godzin, przy czym na dwóch studentów powinien przypadać jeden "mistrz". W przypadku naszej uczelni niezbędne byłoby zatrudnienie blisko 2 tys. nauczycieli akademickich. Koszt: 58 mln zł. Kolejne 10 mln zł trzeba będzie wydać na pomoce dydaktyczne, a około 15 mln zł na nowe egzaminy. Mówimy o wielkich pieniądzach - podkreślił rektor WUM.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH