Będzie wsparcie dla placówek

Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ) zapowiada przygotowanie wytycznych, które pomogą placówkom medycznym we wprowadzeniu odpowiednich standardów elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM).

Odliczanie czasu do ustania możliwości prowadzenia dokumentacji medycznej w postaci papierowej na stronie CSIOZ pokazuje, że zostało już tylko niespełna 745 dni. Leszek Sikorski, dyrektor CSIOZ w rozmowie z Rynkiem Zdrowia przekonuje, że Centrum chce wesprzeć możliwość podejmowania właściwych decyzji przez placówki medyczne.

Nikogo nie promujemy

Zaznacza także, że CSIOZ opracuje modele EDM, które wskażą, jaką strukturę powinna mieć informacja zawarta w dokumentacji elektronicznej.

- Jesteśmy obecnie na etapie budowania tego modelu - mówi Leszek Sikorski. W jego ocenie, z jednej strony potrzebne jest porozumienie z dostawcami usług zdrowotnych, z drugiej - z dostawcami oprogramowania IT. Niezbędna jest też właściwa informacja dla placówek o standardach EDM.

- Naszą ambicją jest wspieranie placówek medycznych w wypracowaniu rozwiązań zapewniających interoperacyjność całego systemu - dodaje nasz rozmówca. Zastrzega przy tym, że promowanie konkretnych produktów nie wchodzi w grę.

- W tym zakresie zostawiamy placówkom medycznym całkowitą swobodę. Wypracowanie przez CSIOZ standardów w zakresie EDM dla placówek medycznych pozwoli im na powiedzenie "sprawdzam" dostawcom narzędzi informatycznych - wyjaśnia Sikorski.

Kluczowa interoperacyjność

Dyrektor CSIOZ zaznacza, że podstawową kwestią dla możliwości skutecznego wprowadzenia w placówkach medycznych EDM jest interoperacyjność systemów informacyjnych: - Medycyna musi posługiwać się wspólną, zrozumiałą dla wszystkich terminologią. To ważne dla budowania zdolności wymiany informacji pomiędzy systemami.

Prof. Wojskowej Akademii Technicznej Bolesław Szafrański zwraca uwagę, że należy rozróżniać pojęcia integracja i interoperacyjność. Integracja to działania prowadzące do scalenia rozwiązań informatycznych (aplikacji, sieci, urządzeń). Interoperacyjność natomiast - jak wyjaśnia prof. Szafrański - opiera się na opracowaniu wspólnego zbioru pojęć, dzięki któremu możliwe będzie prowadzenie wspólnych przedsięwzięć.

- Oznacza to, że szpitale mogą mieć własne systemy. Muszą się natomiast przygotować do współpracy z systemem centralnym - mówi Bolesław Szafrański. Dodaje, że dzięki interoperacyjności ma on być osią dla różnych rozwiązań stosowanych w poszczególnych placówkach.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH