Będzie wielkie liczenie?

Resort zdrowia przewiduje zachętę dla tych, którzy podniosą jakość świadczeń - dodatkowe 3% wartości kontraktu z NFZ

Dwa z sześciu projektów ustaw przygotowanych przez resort zdrowia - nad którymi ma pracować Sejm nowej kadencji - były przedmiotem sesji "Zarządzanie jednostkami ochrony zdrowia" podczas VII Forum Rynku Zdrowia.

Chodzi o zmianę ustawy o świadczeniach, w zakresie dotyczącym m.in. rachunku kosztów i powołania Agencji Taryfikacji, a także o ustawę o jakości w ochronie zdrowia.

Pierwsza z planowanych regulacji dotyczy m.in.: r standardu rachunku kosztów, r taryfy świadczeń, r utworzenia Agencji Taryfikacji Świadczeń Opieki Zdrowotnej, r wyboru grupy świadczeniodawców spełniających określone kryteria (rzetelność i spójność przekazywanych danych) i umów z ww. świadczeniodawcami, r gromadzenia i obróbki przez Agencję danych kosztowych pozyskanych od 100-150 świadczeniodawców - na podstawie umów zawartych z Agencją Taryfikacji.

Bez przeszacowania lub niedoszacowania

Zamiarem Ministerstwa Zdrowia jest, aby projektowana ustawa wprowadziła obiektywne oraz przejrzyste mechanizmy wyceny określonych w taryfie świadczeń, co przyczyni się do urealnienia wycen. Czas pokaże, czy przewidywane rozwiązania położą kres, tak często krytykowanego w środowisku medycznym, przeszacowania, a szczególnie - niedoszacowania procedur.

Wiceminister zdrowia Cezary Rzemek przyznał podczas dyskusji panelowej, że na tę ustawę długo przyszło nam czekać: - Pojawiła się cztery miesiące temu po konsultacjach wewnętrznych, potem trafiła do uzgodnień zewnętrznych i została ogłoszona. Cały czas miała na uwadze wprowadzenie rachunku kosztów oraz ujednolicenie liczenia tych rachunków w poszczególnych zakładach opieki zdrowotnej - przypomniał Cezary Rzemek.

Podkreślał, że aby zebrać koszty i wycenić wszystkie usługi, trzeba mieć wiedzę. Niestety, obecnie przesyłane rachunki kosztów, jakie sporządzają szpitale, są dosyć ogólne, a biegli różnie podchodzą do różnych wycen kosztów.

- Dlatego dane, które spływają do CSIOZ i MZ, nie są dosyć spójne. Duże rozbieżności pojawiają się nie tylko pomiędzy regionami, ale i szpitalami - mówił wiceminister.

Zadaniem Agencji Taryfikacji będzie m.in. edukowanie podmiotów w zakresie rachunków kosztu (np. jak przypisywać koszty do poszczególnych świadczeń i w jaki sposób przekazywać je potem do Agencji).
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH