Będzie unijne finansowanie

Komisja Europejska poinformowała, że Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji (MAC) otrzyma decyzję potwierdzającą wznowienie płatności dla dużych projektów z zakresu informatyzacji administracji oraz inwestycji przedsiębiorstw. Dotyczy również przedsięwzięć w zakresie systemu ochrony zdrowia.

Decyzja dotycząca uruchomienia środków miała nadejść do końca września (kiedy oddawaliśmy do druku to wydanie Rynku Zdrowia). - Wznowienie płatności w programie PO IG dotyczy także projektów realizowanych przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia - zapewnia w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Artur Koziołek, rzecznik prasowy MAC. Oznacza to, że Polska jeszcze w tym roku może uzyskać refundację wydatków poniesionych w tych projektach - dodaje rzecznik.

Przypomnijmy, że wstrzymanie refundacji kosztów przez Komisję Europejską dotyczyło m.in. projektów realizowanych przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ).

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego na początku roku wstrzymało certyfikację wydatków dla KE, ponoszonych przez CSIOZ po krytycznym raporcie NIK. Finansowanie projektów CSIOZ zostało zawieszone także przez Ministerstwo Finansów (MF).

W czerwcu MF odblokowało finansowanie działań CSIOZ, jednak wciąż niejasne były losy dotacji unijnych.

Głównym projektem prowadzonym przez CSIOZ jest P1 czyli "Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych".

Całkowita wartość tego przedsięwzięcia wynosi 712,64 mln zł, z czego środki unijne to 676,84 mln zł. Jednak zgodnie z danymi MRR, kwota już zrefundowanych przez KE kosztów w tym projekcie sięga zaledwie 59,03 mln zł. Przekonywali Komisję Europejską

W kwietniu 2012 r., m.in. wskutek głośnej afery w Centrum Projektów Informatycznych MSWiA, Komisja Europejska wstrzymała refundację wszystkich wydatków dla 7. Osi Priorytetowej Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG), z której korzysta też CSIOZ.

- Projekty te były realizowane zgodnie z harmonogramami, ale poniesionych wydatków nie mogliśmy rozliczać z Komisją - poinformował 17 września Artur Koziołek.

Z informacji uzyskanych w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego (MRR) wynika, że obecnie wydatki, które poniósł budżet państwa, niezakwestionowane przez nasze służby kontrolne, będą refundowane przez KE. - Dotyczy to także wydatków poniesionych w ramach projektów unijnych przez CSIOZ - mówi nam Stanisław Krakowski z biura praso wego MRR. Jak tłumaczy, w ramach 7. Osi Priorytetowej POIG działania podjęły wspólnie resorty - rozwoju regionalnego oraz administracji i cyfryzacji.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH