Będzie pod górkę

Instytut Sobieskiego przygotował raport pt. "Efektywność, planowanie, rozwój - jednostki samorządu terytorialnego wobec kluczowych wyzwań strukturalnych". Publikujemy jedną części tego raportu - "Zadania związane z ochroną zdrowia w jednostkach samorządu terytorialnego - wyzwania i dylematy".

Rozwiązania finansowe przyjęte w ustawie o działalności leczniczej dotyczyć będą po raz pierwszy wyników ze sprawozdań za 2012 rok. Jakich zatem wyników finansowych publicznych zakładów opieki zdrowotnej należy się spodziewać w roku bieżącym?

W roku 2009 wynik finansowy samorządowych samodzielnych zakładów opieki zdrowotnej przyniósł stratę 205,6 mln zł [1], a w roku 2010 już ponad 750 mln zł [2]. Natomiast za 2011 r. wynik finansowy szpitali oszacowany został jako strata 910 mln zł [3] przy wymagalnych zobowiązaniach na poziomie przekraczającym 2,3 mld zł. Jednostkowo wyniki pogarszały się jeszcze bardziej, niż wynikałoby z przedstawionych danych, ponieważ zmniejszała się z roku na rok liczba SPZOZ-ów.

Trudniej o kosztową dyscyplinę

W kolejnych latach, w tym już w roku 2012, należy się spodziewać wyższych wydatków i jeszcze poważniejszych trudności w osiągnięciu dodatniego wyniku finansowego.

Dlaczego jeszcze trudniej będzie publicznym zakładom opieki zdrowotnej utrzymać dyscyplinę kosztową?

Wyniki z lat poprzednich pokazują, że SPZOZ-y na ogół nie potrafią poradzić sobie z obniżeniem wydatków proporcjonalnym do spadku przychodów.

W roku 2010, gdy w porównaniu z rokiem 2009 łączne przychody SPZOZ-ów spadły o ponad 1,8%, koszty w porównaniu z minionym rokiem były wyższe. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy może być powielanie przez wielu zarządzających SPZOZ-ami grzechu niektórych jednostek finansów publicznych, które nie dokonują analizy ekonomicznej nabywanych środków trwałych.

Do wzrostu wskaźnika kosztów w roku 2010 przyczynił się m.in. wzrost kosztów amortyzacji i rosnącej wartości rok do roku aktywów trwałych. Ponadto warto pamiętać o istniejącej presji na wzrost wynagrodzeń, szczególnie w zawodach medycznych. Natomiast wynagrodzenia już obecnie stanowią znaczący udział w strukturze kosztów SPZOZ-ów. W roku 2010 koszty wynagrodzeń w samorządowych SPZOZ-ach przekraczały 11,8 mld zł, co stanowiło ok. 44,2% wszystkich kosztów, ale są zakłady, w których udział ten przekracza 80%.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH