Pierwsze wyniki badań potencjału polskiego rynku w zakresie hospitalizacji domowej osób przewlekle chorych

Już kilku pacjentów krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II objętych zostało zaawansowaną technologicznie hospitalizacją domową (Medical Care Continuity - MCC ). Technologicznym partnerem projektu jest France Telecom (u nas - Telekomunikacja Polska SA) oraz szpitale specjalistyczne - dwa we Francji, jeden w Belgii oraz właśnie krakowska placówka.
Jak już pisaliśmy, od połowy kwietnia pierwszy polski pacjent onkologiczny po chemioterapii jest monitorowany w swoim domu. Kontakt z lekarzami ze Szpitala im. Jana Pawła II w Krakowie zapewnia choremu specjalny terminal wyposażony w kamerę. Komputer, uruchamiany jednym guzikiem pilota, pozwala nawiązać łączność telefoniczną (możliwą całodobowo dzięki call center) i prowadzić obserwację pacjenta poprzez wideokonferencje.

Kluczowe elementy

Projekt MCC jest współfinansowany ze środków unijnych w ramach szerszego programu wspólnotowego - eTEN, zakładającego wdrażanie usług elektronicznych m.in. w nauczaniu, biznesie i ochronie zdrowia.
- O tym, czy Komisja Europejska finansować będzie wdrożenie kolejnej fazy pilotażu w Polsce, zadecydują m.in. wyniki trwających jeszcze analiz oceniających potencjał naszego rynku, czyli pozwalających określić, jak liczna grupa chorych mogłaby zostać objęta monitorowaniem w ramach MCC - mówi Artur Kolesiński, główny specjalista w dziale ds. UE w Telekomunikacji Polskiej, który przeprowadza wspomnianą analizę.
Oparta ona została na licznych dokumentach i zestawieniach, takich jak m.in.: dane GUS i Eurostat, Diagnoza Społeczna 2005, materiały Ministerstwa Zdrowia, wywiady z ekspertami rynku medycznego. Aby odpowiedzieć na pytanie, jaka - w możliwie największym przybliżeniu - liczba pacjentów może być objęta hospitalizacją domową, należało zbadać wiele (także specyficznie polskich) tzw. elementów kluczowych, w tym: demograficzne, status zdrowotny i ekonomiczny ludności, styl życia, choroby chroniczne, niepełnosprawność, tempo starzenia się społeczeństwa, dostęp i korzystanie z technologii informacyjnych.

122 tysiące pacjentów

W analizie wzięto najpierw pod uwagę wszystkie hospitalizacje w ciągu roku (w 13 grupach schorzeń), wyodrębniając z nich najpierw wszystkie przypadki potencjalnie kwalifikujących się do projektu MCC, a do nich dodano przypadki chorób chronicznych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH