Będę wymagał solidnej pracy Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej

Delegaci Krajowego Zjazdu Lekarzy (28-30 stycznia 2010 r.) wybrali nowego prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej. Został nim dr Maciej Hamankiewicz. Zjazd to jednak nie tylko wybory. Po raz pierwszy doszło do sytuacji, w której Naczelna Komisja Rewizyjna rekomendowała nieudzielenie absolutorium Radzie.

Solą w oku komisji rewizyjnej była sprawa spółki Medbroker, zakupionej przez Naczelną Izbę Lekarską od Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie. Samorząd sprzedał większość udziałów tej spółki prywatnej firmie. Komisja stawiała pytanie, czy cena, za którą sprzedano udziały, nie była zbyt niska. Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa na szkodę NIL wpłynęło do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Mokotów.

Absolutorium udzielone

Naczelna Rada Lekarska nadal jest udziałowcem w spółce Medbroker i pomaga spółce w bieżących trudnościach finansowych. To również było podnoszone jako zarzut w stosunku do Rady.

- Jest to pożyczka oprocentowana 10% rocznie. Proszę pokazać, gdzie są lepsze lokaty - wyjaśniał podczas zjazdu ustępujący prezes NRL Konstanty Radziwiłł. Mówił, że kłopoty spółki wynikają z tego, że z powodu sporu prawnego ma ona zamrożone środki na wypadek ewentualnych roszczeń. - Ta spółka działa, obsługuje 10 tys. lekarzy - tłumaczył i prosił o odrzucenie wniosku NKR o nieudzielenie absolutorium.

Tak też się stało. Za udzieleniem absolutorium głosowało 218 delegatów, przeciw - 90, a 32 wstrzymało się od głosu. Co ciekawe, delegaci przyjęli również sprawozdanie Naczelnej Komisji Rewizyjnej, za którym głosowało 176 delegatów, przeciw było 111, a wstrzymało się od głosu 53.

Na nowego prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej został wybrany dr Maciej Hamankiewicz - były przewodniczący Śląskiej Izby Lekarskiej. Oznacza to, że samorząd będzie kontynuował linię poprzedniego prezesa, Konstantego Radziwiłła, który nie ukrywał, że jest zadowolony z wyniku elekcji. Sam nie mógł już kandydować, ponieważ był prezesem przez dwie kolejne kadencje.

- Moim zmartwieniem będzie to, aby dorównać Konstantemu Radziwiłłowi. Będziemy rozszerzać dotychczasową działalność - mówił Rynkowi Zdrowia nowo wybrany prezes. Zapowiada, że będzie się starał bardziej skoordynować prace okręgowych izb lekarskich: - Przez te 20 lat w okręgowych izbach powstało wiele bardzo cennych rozwiązań.

Maciej Hamankiewicz deklaruje, że będzie wymagał od nowej Naczelnej Rady Lekarskiej ciężkiej, solidnej pracy: - Będę rozliczał z efektów tej pracy.

- Myślę, że wybrano mnie dlatego, że delegaci byli już zmęczeni działaniami niezwiązanymi z aktywnością lekarską. Chodzi o sprawy, którymi zajmowała się chociażby Naczelna Komisja Rewizyjna, a które dotyczyły zakupu firmy Medbroker - dodaje nowy prezes.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH