Coraz więcej słusznych wniosków, a ludzi brak...

Zakończył się bliźniaczy polskofrancuski projekt dotyczący zmian prawnych i administracyjnych w procesie podejmowania decyzji refundacyjnych, w tym implementacji unijnej dyrektywy transparentności.
Kontekstem projektu była krytyczna opinia Komisji Europejskiej, tzw. uzasadniona opinia, z czerwca 2007 r., w której zarzucono Polsce brak implementacji odpowiednich przepisów dyrektywy (m.in.
niedotrzymywanie terminów, brak uzasadnienia rozstrzygnięć, działania protekcyjne wobec polskich producentów leków generycznych i ograniczanie umieszczania na liście leków innowacyjnych.

– Polskiej stronie zalecono zniesienie luk istniejących między prawodawstwem polskim i prawem europejskim oraz dokonanie zmian proceduralnych - wyjaśnił w czasie spotkania kończącego projekt Joel Melzi, lider komponentu 1 dotyczącego stworzenia systemu oceny danych medycznych i ekonomicznych dla potrzeb podejmowania decyzji o refundacji.
Zdaniem ekspertów, Agencja Oceny Technologii Medycznych (AOTM) powinna odgrywać kluczową rolę w kwestiach analizy medycznej i ekonomicznej.
Tymczasem przepisy rozporządzenia powołujące AOTM są nieprecyzyjne. Nie dają odpowiedzi na pytania, w jakim zakresie ma działać Agencja, jakie leki oceniać, jakimi procedurami i jakimi środkami powinna dysponować.
Melzi przypomniał, że muszą być przygotowane większe środki finansowe na funkcjonowanie Agencji, która będzie przygotowywać coraz większą liczbę ocen.
Tymczasem sytuacja finansowa Agencji jest nie najlepsza. Jak podał Zbigniew Król, zastępca dyrektora AOTM, w Agencji jest 50 etatów, w tym mniej niż połowa etatów przypada na analityków.

– Jeżeli chcemy porównywać się do najlepszych, np. agencji francuskiej czy brytyjskiej, to nie osiągamy nawet 10% ich stanu zatrudnienia, szczególnie w grupie analityków. Dyrektor Król postuluje także zwiększenie liczby członków Rady Konsultacyjnej AOTM.
Komponent 2 projektu dotyczył wdrażania szkoleń w zakresie EBM I HTA.
Najważniejsze ustalenia projektu, które zostały zaakceptowane przez Ministerstwo Zdrowia, to: wprowadzenie jednej ustawy dotyczącej rejestracji i ustalania cen

• przyjmowanie wniosków refundacyjnych przez cały rok, w przyszłości także drogą internetową

• formalna analiza wniosku wykonana w ciągu 7 dni

• analizy wniosków dotyczących nowych substancji dokona AOTM, której statut powinien zostać określony na mocy ustawy

• grupa negocjująca ceny zostanie utworzona na mocy ustawy, która określi, iż będzie ona działać w imieniu ministra zdrowia • ostateczna odpowiedzialność za podjęte decyzje będzie spoczywać na ministrze zdrowia

• każda decyzja, negatywna i pozytywna, będzie wydana indywidualnie • zostaną wzmocnione kadry AOTM i możliwości szkoleniowe Agencji.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH