Będą polskie standardy

Osteoporoza posteroidowa jest następstwem przewlekłego stosowania leków steroidowych zawierających glikokortykosteroidy (GKS). Naukowcy szacują, że rozwija się ona u 30-60% przyjmujących sterydy.

P rof. Piotr Głuszko, kierownik Kliniki i Polikliniki Reumatologii Instytutu Reumatologii w Warszawie, podkreśla, iż warunkiem zapobiegania tej formie osteoporozy polekowej jest odpowiednia profilaktyka.

- W Europie w tym roku pojawiły się rekomendacje dotyczące prewencji złamań u leczonych przewlekle GKS. Oznacza to, że polskie zalecenia postępowania diagnostycznego i leczniczego z 2011 roku należy zmodyfikować i uzupełnić - uważa prof. Piotr Głuszko.

Jak jednocześnie wyjaśnia, trwają prace nad przygotowaniem polskich standardów opartych na europejskich wytycznych, jednak dostosowanych do możliwości naszych lekarzy.

Steroidy nie zawsze bezpieczne

W świadomości społecznej osteoporoza kojarzy się ze starzeniem organizmu i okresem po menopauzie.

Tymczasem osteoporoza wtórna, po glikokortykosteroidach dotyka ludzi młodych, w wieku poniżej 40 lat.

Prof. Eugeniusz Kucharz, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Reumatologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, śląski konsultant wojewódzki w dziedzinie reumatologii, podkreśla, że leczenie glikokortykosteroidami zaczyna w Polsce rocznie 250 tys. ludzi, natomiast stosuje je każdego roku ok. 0,9% wszystkich chorych oraz 2,5% pacjentów w wieku 70-79 lat.

Są to najsilniejsze leki przeciwzapalne, dlatego ordynuje się je w terapii wielu niezakaźnych chorób o podłożu zapalnym, jak astma oskrzelowa, POChP, choroby skóry, oczu, nieswoiste zapalenia jelit, choroby reumatyczne i autoagresywne.

- Są to leki skuteczne i bezpieczne, ale mają działania niepożądane.

Fakt, że je stosujemy, świadczy o tym, że korzyści, jakie przynoszą, są większe niż szkody przez nie wyrządzone.

Ich stosowanie wymaga jednak rozwagi - powiedział profesor.

Jak zaznacza prof. Piotr Głuszko, brakuje dokładnych polskich danych na temat liczby osób cierpiących na osteoporozę posteroidową. Z innych danych wynika jednak, że na przykład od kwietnia 2011 r. do maja 2012 r. pacjenci w naszym kraju zużyli ok. 4,3 mln opakowań steroidów doustnych. Na tej podstawie można szacować, że liczba osób, u których może pojawić się wspomniane schorzenie i zagrożenie złamaniami, jest bardzo duża.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH