Leczenie rodaków poza granicami Polski

Na leczenie poza granicami kraju lub wykonanie specjalistycznych badań diagnostycznych decyduje się coraz więcej osób. Powodem tego są m.in. trudności ze skorzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej w Polsce ze względu na zbyt długi okres oczekiwania.
Obecnie skierowanie na leczenie lub badania diagnostyczne za granicą odbywa się na podstawie rozporządzenia ministra zdrowia z dnia 27 grudnia 2007 r. w sprawie wniosku o leczenie lub badania diagnostyczne poza granicami kraju oraz pokrycie kosztów transportu. (Dz.U. nr 249, poz. 1867).
Proponuje się wprowadzenie zmian niniejszego rozporządzenia m.in. poprzez wprowadzenie obowiązku dołączania - do wniosku o przeprowadzenie leczenia lub badań diagnostycznych poza granicami kraju: r pisemnej informacji o terminie oczekiwania na dane świadczenie r kosztorysu i kopii dokumentacji medycznej.
Wydłuży się także czas rozpatrywania wniosku o pokrycie kosztów transportu i tryb pokrywania tych kosztów oraz dokonywania rozliczeń.
W ramach konsultacji społecznych projekt został przedstawiony Naczelnej Radzie Lekarskiej, Naczelnej Radzie Pielęgniarek i Położnych, Naczelnej Radzie Aptekarskiej i Krajowej Radzie Diagnostów Laboratoryjnych.

Weryfikacja

Zgodnie z planowanymi przepisami, w celu uzyskania zgody na przeprowadzenie w innym państwie leczenia lub badań diagnostycznych osoba ubiegająca się o ww. świadczenia składa wniosek do prezesa NFZ za pośrednictwem oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia właściwego ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Lekarz ubezpieczenia zdrowotnego ocenia wniosek pod kątem zasadności przeprowadzenia leczenia lub badań diagnostycznych wskazanych we wniosku w terminie wcześniejszym niż czas oczekiwania wnioskodawcy na uzyskanie leczenia lub badań diagnostycznych w kraju, odpowiadającym terminowi udzielenia świadczenia określonego przez świadczeniodawcę dla wnioskodawcy w pisemnej informacji przekazanej na podstawie art. 20 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. nr 210, poz. 2135 z późn. zm.).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH