Będą duże zmiany w polityce lekowej

Bardziej profesjonalne podejście do negocjacji z firmami farmaceutycznymi, zahamowanie wywozu leków z kraju, poparcie resortu dla niektórych przepisów obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy refundacyjnej - m.in. takie zapowiedzi dotyczące nowej polityki lekowej padły 10 grudnia 2015 r. ze strony wiceministra zdrowia Krzysztofa Łandy podczas konferencji w Warszawie. Jakie jeszcze?

Przygotowujemy duży projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej, by wyeliminować przepisy, które są wadliwe. Będzie także nowelizacja tzw. ustawy antywywozowej - mówił wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda. Dodał, że chce spotkać się i wysłuchać wszystkich interesariuszy, którzy powinni mieć głos w sprawie funkcjonowania rynku lekowego w Polsce, od firm farmaceutycznych i instytucji, w tym AOTMiT, po lekarzy i organizacje pacjenckie.

Jednym z pr ior y tetów zapowiedzianych przez nowego wiceministra podczas konferencji „Finansowanie świadczeń zdrowotnych i refundacja leków - diagnoza potrzeb priorytetowych”, zorganizowanej przez kancelarię DZP wspólnie z firmą Sequence (Warszawa, 10 grudnia 2015 r.), jest redukcja deficytu w handlu lekami ze światem. Obecnie sytuacja wypada na niekorzyść dla Polski.

Bez szkoleń nie będą negocjować

- Chcemy też dać mocny sygnał w kierunku firm i zachęcić je do inwestowania w Polsce. W ustawie refundacyjnej znajduje się przepis o preferencyjnym traktowaniu podmiotów, które zdecydują się na prowadzenie inwestycji - mówił minister Łanda, wskazując przykładowo na przeniesienie produkcji leków do naszego kraju czy otwieranie działalności rozwojowo-badawczej.

- To kryterium dotychczas nie było uwzględniane przez Komisję Ekonomiczną w trakcie prowadzonych negocjacji z firmami. To się zmieni, podobnie jak ogólne zasady działania Komisji - zapewniał.

Wyjaśnił, że ma na myśli przede wszystkim bardziej profesjonalne podejście do zagadnień: - Negocjacji nie mogą prowadzić osoby, które nie przeszły kursu evidence based medicine, które nie znają się na ocenie technologii, które nie wiedzą, na czym polega value based pricing, które nie potrafią spełnić pewnych standardów związanych z negocjacjami z f irmami farmaceutycznymi.

Zdaniem nowego wiceszefa resortu odpowiadającego m.in. za politykę lekową, brak takiej wiedzy skutkuje niemożnością uzgodnienia porozumień podziału ryzyka i właściwej oceny skutków i oszacowań tego ryzyka. To dotyczy nie tylko pracowników Ministerstwa Zdrowia, Komisji Ekonomicznej, ale także członków Rady Przejrzystości AOTMiT i Rady Taryfikacji.

Na razie jednak wiceminister nie przewiduje wprowadzenia zasady, by pracownik Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji MZ nie mógł być jednocześnie członkiem Komisji Ekonomicznej, o co postulowało środowisko farmaceutyczne: - Jeśli nie oni, to kto? Gdzie znajdę innych pracowników? - pytał Krzysztof Łanda, zachęcając jednak do dyskutowania o tym problemie i być może zmiany tej zasady w przyszłości.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH