Będą cięcia liczby szpitalnych łóżek?

Ministerstwo Zdrowia opublikowało regionalne mapy potrzeb zdrowotnych w zakresie leczenia szpitalnego. Obowiązek tworzenia takich opracowań wynika z ustawy z 21 marca 2014 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2014.619).

Mapy zawierają m.in. wnioski i rekomendacje dla szpitalnictwa dotyczące oddziałów - według dziedzin medycyny.

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, mapy powstały w ramach projektu "Poprawa jakości zarządzania w ochronie zdrowia poprzez wsparcie procesu tworzenia regionalnych map potrzeb zdrowotnych jako narzędzia usprawniającego procesy zarządcze w systemie ochrony zdrowia - szkolenia z zakresu szacowania potrzeb zdrowotnych" współ finansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Najpierw były konsultacje

Projekt zakłada poprawę jakości zarządzania zasobami systemu ochrony zdrowia poprzez opracowanie i popularyzację narzędzi prognostycznych. Według Ministerstwa Zdrowia regionalne mapy potrzeb zdrowotnych to zaawansowane narzędzie analityczne wspierające decyzje zarządcze w ochronie zdrowia. Przedstawiają trendy demograficzne i epidemiologiczne, istniejącą infrastrukturę w ochronie zdrowia oraz przyszłe potrzeby w tym zakresie.

Przypomnijmy, że Ministerstwo Zdrowia 1 kwietnia br. przekazało regionom do konsultacji projekty map. Nad uwagami do nich pracowały Wojewódzkie Rady ds. Potrzeb Zdrowotnych powołane przy wojewodach, w skład których wchodzili przedstawiciele: wojewody, marszałka województwa, dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ, Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, wojewódzkiego urzędu statystycznego, szkół wyższych kształcących na kierunkach medycznych, konwentu powiatów, organizacji pracodawców oraz konsultanci wojewódzcy.

Jedna z najistotniejszych dla świadczeniodawców w lecznictwie stacjonarnym informacja wynikająca z map, to ta dotycząca zapotrzebowania na łóżka. W oparciu o nią NFZ będzie kształtował politykę kontraktowania.

- Na podstawie zgłoszonych uwag została dokonana korekta map - przekazało nam biuro prasowe Ministerstwa Zdrowia.

Jakie prognozy?

Do niektórych danych zawartych w projektach map prasa dotarła jeszcze przed ich oficjalną publikacją. Z ministerialnych analiz potrzeb na lata 2016-2029 wynika, że tysiące łóżek szpitalnych jest niepotrzebnych. Jak informowała "Rzeczpospolita", najwięcej, bo aż 571,7 rocznie, likwidowanych ma być na oddziałach ginekologii i położnictwa, a 441,8 na powiązanych z nimi oddziałach neonatologii.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH