Bazy czekają na połączenie

Wdrożenie i rozwój systemu teletransmisji EKG w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego Meditrans w Warszawie kosztowało około 1,5 mln zł. Przeszkodą w realizacji idei połączenia baz danych pogotowia ze stołecznymi szpitalami są ograniczenia finansowe.

Zdaniem doktora Jerzego Rekosza, zastępcy dyrektora ds. medycznych i ordynatora oddziału kardiologii Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego Meditrans w Warszawie, gdyby udało się rozszerzyć informacje pozyskiwane w leczeniu przedszpitalnym o dane ze szpitali, pogotowiu łatwiej byłoby poznać dalsze losy pacjenta. Obecnie ratownictwo otrzymuje tylko pośrednie i szczątkowe informacje z lecznic na temat efektywności działań swoich zespołów.

Integracja oczekiwana

- Rozwiązaniem byłby system oparty o wspólne bazy danych pogotowia i szpitali. Wówczas możliwe byłoby zbieranie informacji o pacjencie od momentu, kiedy zostają wprowadzone do komputerowej bazy danych w fazie przedszpitalnej, aż do wypisania z lecznicy - uważa dr Rekosz.

Przypomina, że po wykonaniu EKG w ambulansie pacjent już jest wprowadzany do bazy danych pogotowia.

- Myślę, że dostęp do tego typu danych miałby znaczenie chociażby dydaktyczne, szkoleniowe. Dla lekarza, który działał w karetce, pomagał choremu ważne byłoby zweryfikowanie tego, czy jego diagnoza i postępowanie było prawidłowe - tłumaczy nasz rozmówca. - Dla ratownika ważna też byłaby informacja, czy to, co zrobił w fazie przedszpitalnej, ma później przełożenie na dalsze leczenie.

Jak informuje nas Jerzy Rekosz, obecnie połączenie danych pogotowia, zgromadzonych dzięki działaniu systemu teletransmisji, z bazami szpitalnymi jest na etapie pomysłu i prezentowania tej idei niektórym szefom placówek w Warszawie.

- Nie spotkałem się z opinią negatywną na ten temat - stwierdza Jerzy Rekosz. Dodaje, że nikt jeszcze nie zajął się kwestiami finansowymi związanymi z wdrożeniem i utrzymaniem tego rodzaju systemu: - Główna bariera to ekonomia.

NFZ nie finansuje w żaden sposób systemu teletransmisji w pogotowiu, mimo że koszty jego utrzymania są spore. Podobnie byłoby z obsługą bazy danych.

Wdrożenie i utrzymanie kosztuje

Jerzy Rekosz przypomina, że wdrożenie i rozwój systemu teletransmisji w warszawskim pogotowiu kosztowało łącznie około 1,5 mln zł. Sam projekt wykorzystania teletransmisji EKG przez podstawowe zespoły ratownictwa medycznego został wdrożony we wrześniu 2009 r. po półtorarocznych przygotowaniach i kosztował 650 tys. zł Projekt został wsparty finansowo przez samorząd województwa mazowieckiego.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH