Łódzki Urząd Marszałkowski przygotowuje pierwszą w Polsce, regionalną strategię eZdrowia na lata 2007-2013

Z danych gromadzonych pod koniec 2005 r. na potrzeby strategii polityki zdrowotnej dla woj. łódzkiego wynikało, że stosowanie technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) nie jest przez menedżerów sektora medycznego i lekarzy uważane za kluczowe lub choćby ważne w organizacji ochrony zdrowia. To jednak właśnie w Łódzkiem powstaje pierwsza w Polsce, regionalna strategia eZdrowia 2007-2013.
Okres ten nie jest przypadkowy, pokrywa się bowiem z programowaniem unijnych funduszy strukturalnych. We wrześniu 2006 roku Urząd Marszałkowski podpisał umowę ze Stowarzyszeniem Miasta w Internecie (SMWI) na opracowanie dokumentu pod nazwą "Strategia eZdrowia Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013". Opracowano już diagnozę sytuacji opieki zdrowotnej w województwie i potrzeb inwestycyjnych. Powołane zostały też: Rada Programowa i Zespół Roboczy eZdrowia. Do kwietnia 2007 r. powstać ma zestawienie usług eZdrowia, które będą wdrażane w najbliższych latach.

Zarząd przekonany

Pomysłodawcy stworzenia takiej strategii - pracownicy departamentu polityki zdrowotnej Urzędu Marszałkowskiego - podkreślają, że eZdrowie jest częścią ogólnej strategii rozwoju woj. łódzkiego do roku 2020. Zakłada ona m.in. tworzenie możliwości dla rozwijania gospodarki opartej na wiedzy.
- Uznaliśmy, że tylko poprzez zastosowanie nowych technologii można osiągnąć pewien poziom efektywności zarządzania opieką zdrowotną, która przełoży się także na jakość świadczonych usług, a w efekcie - na poprawę stanu zdrowia mieszkańców.
Dlatego podjęliśmy próbę przekonania zarządu województwa, aby opracować także strategię eZdrowia. I pomysł ten został zaakceptowany - mówi Marcin Zawisza z departamentu polityki zdrowotnej Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, członek Rady Programowej eZdrowia Województwa Łódzkiego.
Marcin Zawisza nie ukrywa, że on i jego współpracownicy są w pełni świadomi wielu barier (m.in. formalno- prawnych), jakie utrudniają szersze wprowadzanie technologii ICT w naszej ochronie zdrowia; z drugiej jednak strony pomysłodawcy tej wojewódzkiej strategii wiedzą, że wcześniej czy później powstaną ramy prawne, w tym m.in. resortowe rozporządzenia, sprzyjające rozwojowi usług, a także kontaktów między świadczeniodawcami, wykorzystujących narzędzia teleinformatyczne.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH