Bardzo wpływowa ustawa

Przy wystawianiu recept przez pielęgniarki i położne problemem może okazać się różnicowanie uprawnień w związku z ich poziomem wykształcenia - mówiła Ewa Warmińska, współautorka komentarza do ustawy refundacyjnej, b. pracownik Ministerstwa Zdrowia, podczas seminarium "Ustawa refundacyjna - praktyczne aspekty stosowania", zorganizowanego przez Centrum Kreowania Liderów (Warszawa, 15 września br.).

Pielęgniarki z tytułem licencjata będą mogły kontynuować jedynie zlecenie lekarza. Pielęgniarka z tytułem magistra będzie ponosiła taką samą odpowiedzialność jak lekarz, gdy chodzi o postawienie odpowiedniego rozpoznania i udokumentowanie go w dokumentacji medycznej. Zakres tego uprawnienia będzie ograniczony poprzez wykaz, który zostanie stworzony przez ministra zdrowia - dodała Ewa Warmińska.

Adam Twarowski, radca prawny, były dyrektor Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, zwrócił uwagę na inny problem powstały w związku z ustawą refundacyjną: - Ustawa wprowadziła zasadę, że refunduje się tylko te leki, które są stosowane zgodnie z określonymi wskazaniami rejestracyjnymi. Jednym ze sposób wyjścia z problemu, jaki to rozwiązanie spowodowało, był przepis przyznający ministrowi zdrowia, w wąsko określonych granicach, możliwość ograniczenia stosowania tej regulacji.

Jednak, jak przypomniał prawnik, brak regulacji dotyczących stosowania leków poza wskazaniami rejestracyjnymi - jeszcze zanim w życie weszły przepisy ustawy refundacyjnej - powodował przyjmowanie różnych rozwiązań.

- Wytyczne z 2006 roku, jak stosować lek poza wskazaniami rejestracyjnymi na zasadzie prowadzenia eksperymentu medycznego, nadal można znaleźć na stronach niektórych oddziałów NFZ. Jednak moim zdaniem, co do zasady, stosowanie leku poza wskazaniami nie powinno być traktowane jako eksperyment leczniczy. Tym bardziej że NFZ nie finansuje ani badań klinicznych, ani stosowania leków w ramach eksperymentów - dodał Adam Twarowski.

Fundamentalne znaczenie

Eksperci ocenili też wpływ ustawy refundacyjnej na stosowanie oceny technologii medycznych (HTA) w Polsce. - Bez tej ustawy nie byłoby zastosowania HTA w takim zakresie, jaki obecnie ma miejsce. De facto stosowanie HTA w Polsce w związku z ustawą refundacyjną zaczyna się na długo przed złożeniem wniosku refundacyjnego i obejmuje zarówno przygotowanie raportu oceny technologii medycznej, jak i strategii refundacyjnej oraz cenowej - przekonywał Michał Jachimowicz, prezes MAHTA.

- Już na etapie przygotowywania strategii warto zastanowić się, jakimi dowodami naukowymi dysponuje przedsiębiorca na poparcie wniosku refundacyjnego. Czy są to badania typu superiority, czy tylko non-inferiority. Jeśli nie ma dowodu, że dana terapia posiada wyższość nad już istniejącymi terapiami, to uzyskanie wyższej ceny będzie niezwy kle trudne. Wtedy raczej należy liczyć się z dołączeniem leku do już istniejącej grupy limitowej - dodał prezes Jachimowicz.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH