Bardzo ważna wartość dodana

Polscy lekarze mają coraz mniej czasu na udział w zajęciach doskonalących ich umiejętności zawodowe

W Polsce, tak samo jak w całej Unii Europejskiej, lekarze mają obowiązek stałego pogłębiania i aktualizowania swojej wiedzy. Służy temu wprowadzony w 2004 roku system uzyskiwania punktów edukacyjnych przez lekarzy i lekarzy dentystów. System ten pozwala rejestrować aktywność szkoleniową lekarzy.

Wprowadzanie systemu rejestracji podyplomowego kształcenia lekarzy w Polsce odbywało się stopniowo. Aktywny udział w tworzeniu systemu szkoleń lekarskich miała Naczelna Izba Lekarska.

W styczniu 2003 r. NIL przyjęła uchwałę nr 38-03-IV, która wdrożyła podstawowe zasady doskonalenia zawodowego lekarzy oraz kształcenia ustawicznego, przyjmując za jego podstawę system punktów edukacyjnych.

Trzeba nadążać

Kolejnym krokiem na drodze do stworzenia w Polsce systemu rejestracji doskonalenia zawodowego dla lekarzy było rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie sposobu doskonalenia zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów, które weszło w życie 6 listopada 2005 r. Rozporządzenie w zasadzie powiela to, co wcześniej zostało zapisane w uchwale NIL z 2003 r., ale jako akt prawny wyższego rzędu nadaje kształceniu zawodowemu lekarzy i lekarzy dentystów wyższą rangę.

W oparciu o uchwałę NIL 12 kwietnia 2003 r. powstał Ośrodek Doskonalenia Zawodowego Lekarzy i Lekarzy Stomatologów Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie.

- Z powodu bardzo szybkiego postępu wiedzy medycznej można przyjąć, że jej "okres półrozpadu" jest krótszy niż 10 lat. Oznacza to, że po takim czasie wiadomości zdobyte na studiach przestają wystarczać, a do tego dynamicznie rozwija się jeszcze technologia medyczna - mówi dr Krzysztof Dziubiński, dyrektor Ośrodka Doskonalenia Zawodowego Lekarzy i Lekarzy Dentystów Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie.

- Aktualizowanie wiedzy lekarskiej jest wartością dodaną, z której korzysta każdy uczestnik systemu opieki zdrowotnej.

W związku z tym doskonalenie zawodowe lekarzy leży w interesie nie tylko samych lekarzy, ale również NFZ-etu, szpitali, pacjentów, ZUS-u i innych - wszyscy oni powinni uczestniczyć w finansowaniu i wspieraniu tych szkoleń - przekonuje dr Dziubiński.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH