Innowacja prawna, jaką było wprowadzenie ustawy refundacyjnej, przyniosła wiele następstw. Jedne są krytykowane, inne uznane za sukces - ocenił wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki, podczas sesji Rynku Zdrowia o polityce lekowej, odbywającej się w ramach V Europejskiego Kongresu Gospodarczego (Katowice, 13-15 maja 2013).

Celem tej ustawy było utworzenie możliwości racjonalizacji stosowania terapii lekowych, by bronić się w ten sposób przed nieuzasadnionym i niepotrzebnym wydawaniem publicznych pieniędzy, a z drugiej utworzyć przestrzeń finansową do przesunięcia inwestycji w terapie lekowe, które dotąd nie były refundowane - ocenił Igor Radziewicz-Winnicki.

 

Zmiany w drodze

Jak przyznał, w dużej mierze udało się osiągnąć założone cele, chociaż efekt pierwszego roku funkcjonowania ustawy był skumulowany i uwidocznił niepokój ze strony uczestników rynku, na przykład w postaci zwiększonej preskrypcji leków refundowanych z pełną odpłatnością.

Według szacunków Ministerstwa Zdrowia, w niektórych województwach konsumpcja insulin zmalała o 30%. - W tej sytuacji trudno nie spostrzec, że doszło do racjonalizacji leczenia. Jednocześnie nie doszło do takich negatywnych następstw działania ustawy, jak zwiększona chorobowość szpitalna czy wzrost umieralności - stwierdził wiceminister.

Na drugim biegunie działania ustawy refundacyjnej jest element zwiększenia dostępności nowych technologii lekowych. W opinii ministra, zasada częstych zmian obwieszczeń refundacyjnych spełniła swoją funkcję.

- Nawet firmy farmaceutyczne przyznają, że obecnie proces obejmowania refundacją nowych leków jest znacznie szybszy - mówił Radziewicz-Winnicki, przyznając jednocześnie, że są też mankamenty takiego szybkiego efektu działania ustawy: częsta zmiana wykazów refundacyjnych, a co za tym idzie - zmiana warunków refundacji, limitów i wysokość dopłat dla pacjentów, stanowi dużą niedogodność dla chorych.

Stąd idea opublikowania projektu założeń do projektu ustawy refundacyjnej, której celem jest wprowadzenie takich zmian w prawie, które doprowadzą do większej stabilizacji rynku i bezpieczeństwa pacjenta.

Innym problemem do rozwiązania jest uregulowanie zasad ponownego objęcia refundacją leku już obecnego na wykazach. Pierwsze decyzje refundacyjne wydawane były bowiem na dwa lata. Termin ich ważności wygasa z końcem tego roku.

Jak przypomniał wiceminister, branżę nurtowało pytanie o sposób potraktowania leków obecnych na wykazach: czy taki lek jest sam dla siebie odpowiednikiem, co oznaczałoby obligatoryjne obniżenie ceny o 25% przy ponownym objęciu go refundacją. Inną kwestią było zwolnienie firm ze zbyt częstego wykonywania ocen HTA.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH