Agnieszka Bieniuk-Patoła, dyrektor Narodowego Centrum Krwi, o lekach osoczopochodnych:

Przedmiotem jednej z debat podczas III Forum Rynku Zdrowia były obecne możliwości i perspektywy leczenia osób cierpiących w Polsce na hemofilię. W owej dyskusji uczestniczyli m.in. wybitni specjaliści w dziedzinie leczenia tej choroby.
Ponieważ zabrakło wówczas na sali przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, postanowliśmy niedawno przekazać resortowi pytania i wątpliwości, które padały w trakcie debaty.
Za pośrednictwem ministerstwa, odpowiedzi udzieliła Agnieszka Bieniuk- Patoła, dyrektor Narodowego Centrum Krwi.
- Czy obecnie ma uzasadnienie utrzymywanie sytuacji, że w naszym kraju dostępne są tylko osoczopochodne czynniki krzepnięcia krwi uzyskiwane od tysięcy dawców? Wystarczy jeden dawca zakażony nieznanym dotąd drobnoustrojem, aby natychmiast kraj pozbawiony był dostępu do bezpiecznego leczenia hemofilii.
Agnieszka Bieniuk-Patoła: - Obecnie stosowane w Polsce koncentraty czynników krzepnięcia są bezpieczne i spełniają kryteria bezpieczeństwa leków krwiopochodnych, które wymagane są w krajach UE.
Koncentraty czynników krzepnięcia produkowane są z ludzkiego osocza lub metodami inżynierii genetycznej. Oba rodzaje leków mają podobną skuteczność terapeutyczną. Leki osoczopochodne w trakcie produkcji poddawane są co najmniej dwóm procedurom inaktywacji patogenów. Ryzyko przeniesienia infekcji przez ich stosowanie jest obecnie na wyjątkowo niskim poziomie.
Od kiedy stosuje się dwie metody inaktywacji patogenów, nie stwierdzono żadnego przypadku zakażenia spowodowanego podawaniem tego leku. Dawniej opisywane przypadki zakażenia chorych (m.in. we Francji) dotyczą leków osoczopochodnych produkowanych bez inaktywacji patogenów i nie mogą być argumentem przeciw stosowaniu leków obecnie produkowanych.
Leki rekombinowane dają z pewnością chorym większe poczucie bezpieczeństwa, lecz obecnie są droższe od leków osoczopochodnych.
Dlatego też w profilaktyce powikłań hemofilii działaniem w pełni zasadnym jest stosowanie preparatów osoczopochodnych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH