Bardzo mało chętnych

Za wcześnie na e-rewolucję w aptekach?

Dobiega końca realizacja prototypowego projektu e-Recepta, trwającego pięć i pół miesiąca w powiecie leszczyńskim.

Obawy aptekarzy i konserwatywne uwarunkowania prawne sprawiły, że przedsięwzięcie nie przyciągnęło tłumów, pozwoliło jednak na zgromadzenie ważnych doświadczeń.

Zleceniodawcą opracowania projektu, który - teoretycznie - mógł rozpocząć rewolucję w zakresie informatyzacji polskiej opieki zdrowotnej, było Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.

Bariery prawne

"Teoretycznie", ponieważ od początku wiadomo było, iż elektronicznych recept w idealnej postaci na razie nie da się zrealizować. Na przeszkodzie nie stanęły żadne nierozwiązywalne problemy natury technologicznej, lecz obowiązujące uwarunkowania prawne związane z wystawianiem recept.

Ustawa Prawo farmaceutyczne z 6 września 2001 roku (Dz.U. 2008 nr 45 poz. 271 z późn. zm.) przewiduje, że apteka może przekazywać dane umożliwiające identyfikację pacjenta lub lekarza wyłącznie do NFZ lub Inspekcji Farmaceutycznej, pod rygorem cofnięcia zezwolenia przez Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego.

Tym samym recepta elektroniczna musi być anonimowa. Z kolei Ustawa o zawodach lekarza i lekarza dentysty z 5 grudnia 1996 roku (Dz.U. 2008, nr 136 poz. 857 z późn. zm.) głosi, że - w sensie prawnym - recepta może istnieć wyłącznie w postaci papierowej, z własnoręcznym podpisem lekarza.

Postać elektroniczna może więc być, co najwyżej, kopią recepty "właściwej".

Wpis w bazie

Elektroniczna recepta to w istocie nic innego jak wpis w bazie danych, sprowadzający się do tego, że w systemie lekarz wybiera dla pacjenta leki oraz dawkowanie, zaś farmaceuta - receptę.

W efekcie pacjent kupuje leki bez papieru, a dodatkowo może sam zobaczyć w systemie historię farmakoterapii.

Dla lekarza to ułatwienie w wystawianiu recept. Innymi korzyściami są: minimalizacja wypisania niewłaściwych leków oraz dostęp do informacji zdrowotnych o pacjencie (m.in. do jego farmakoterapii).

E-recepta redukuje do minimum niebezpieczeństwo wydania niewłaściwego leku przez farmaceutę. Zwiększa efektywność pracy tego ostatniego dzięki szybszej realizacji recept, eliminując zarazem te o powtarzających się numerach.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH