Rozmowa z prof. Markiem Szczepańskim, dyrektorem Instytutu Socjologii Uniwersytetu Śląskiego, autorem badań m.in. nad polskim rynkiem operacji plastycznych

- W kręgu Pana zainteresowań od kilku lat jest m.in. społeczny odbiór zawodu lekarza. Jakie wnioski płyną z tych badań?

- Wykonaliśmy szereg badań z zakresu socjologii medycyny. Ta subdyscyplina naukowa zajmuje się właśnie społecznym oglądem służby zdrowia. Pierwsze takie badanie, oczywiście w konsultacji z lekarzami, dotyczyło transplantacji. Jest to największe do tej pory socjologiczne opracowanie postrzegania przez Polaków problematyki przeszczepów. Trafiliśmy do 1200 osób, w tym m.in.100 ekspertów w tej dziedzinie medycyny. Tymi ekspertami byli: lekarze przeszczepiający różne organy, księża pełniący posługę duszpasterską w szpitalach, pacjenci po transplantacjach, a także prawnicy zajmujący się formalną stroną tego zagadnienia.
Wyniki badań dowodzą, że wśród Polaków istnieje rozbieżność między deklaracjami poparcia dla tego zabiegu a gotowością własną, autopsyjną do ewentualnego oddania narządu. 95 osób z każdej setki ankietowanych mówiło "tak" dla transplantacji, pod jednym wszakże warunkiem - że przeszczep nie jest eksperymentem medycznym. Ludzie jednoznacznie podkreślali - transplantacja to bardzo dobra rzecz, jeśli służy ratowaniu życia. Natomiast mniej jednoznaczne odpowiedzi padały na pytania "autorskie", czyli - czy ja bym oddał narząd, komu, w jakiej sytuacji? Druga konstatacja, która nas uderzyła, to kompletna niewiedza na temat tzw. zgody domniemanej na oddanie materiału do przeszczepu. Praktycznie to pojęcie nie funkcjonuje w powszechnej świadomości. O takiej zgodzie wiedzą tak naprawdę tylko specjaliści - lekarze, prawnicy. Po trzecie - bardzo zaskoczyło nas to, że nawet księża nie znają fragmentu nauk Jana Pawła II, który w swoich listach pasterskich, licznych wypowiedziach, jednoznacznie mówił etycznym transplantacjom - tak! Ten stan niewiedzy w społeczeństwie, dotyczący medycznych, prawnych i etycznych aspektów transplantacji, należy jak najszybciej zmienić. Stąd, m.in. moje wystąpienia do hierarchów Kościoła o to, by także z ambony mówić wiernym o tych problemach.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH