Gmina przejmie położnictwo od sosnowieckiego WSzS

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 w Sosnowcu (dawny Szpital Górniczy im. Św. Barbary) ledwo dyszy.
Jeszcze w lutym br. Zbigniew Religa chwalił dyrektora za to, że szpital osiągnął (za 2006 r.) wynik dodatni. Z początkiem września nowy dyrektor Urszula Ubranowicz poinformowała media, że na rachunku placówki jest... niecałe 7 tys. złotych!

Przyczyny

- Poprzednia dyrekcja pozbawiła nas możliwości dochodzenia ponad 21 mln złotych należnych placówce tytułem wypłaconych podwyżek wynikających z ustawy 203. W zamian uzyskała umorzenie pożyczki restrukturyzacyjnej w wysokości ponad 10,89 mln zł. Nadto spłaciła - zupełnie niepotrzebnie, bo pożyczka ta mogła być umorzona - ponad 675 tys. złotych - wyliczała Urszula Urbanowicz, dyrektor WSzS. - To wszystko sprawiło, że wynik finansowy szpitala za 2006 r.
był pozornie lepszy.

Propozycja

W połowie września na konto WSzS wpłynęły pieniądze od NFZ. Nadal jednak sytuacja jest poważna. Brakuje pieniędzy na prawie wszystko. Do końca roku miał nie działać oddział WSzS nr 5 - dawny Szpital Miejski nr 2 (do fuzji doszło w 2005 r.). Do niedawna prowadził on wyłącznie oddział położniczy i noworodkowy.
Być może kontrakty NFZ na wykonywane procedury w dawnej "dwójce" przejmą szpitale powiatowe.
Z taką propozycją do władz Sosnowca wystąpił zarząd woj. śląskiego. Po wizycie ministra Zbigniewa Religi w Sosnowcu władze miasta zobowiązały się przejąć placówkę, nad którą wisiała groźba likwidacji.

Pieniądze

- Dostosowanie placówki do współczesnych wymagań kosztowałoby ponad 16 mln zł. Natomiast utworzenie oddziału położniczego w WSzS wymagałoby ok. 4 mln złotych - tłumaczył Grzegorz Szpyrka, wicemarszałek woj.
śląskiego.
Okazuje się, że przed wyborami można liczyć na cuda. Gmina przejmie położnictwo, a WSzS nie będzie musiał wydawać milionów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH